Zahraničí

Rusko a Ukrajina se dohodly jen částečně. Zřídí se humanitární koridory

V Bělorusku se ve čtvrtek konal druhý mírový rozhovor ukrajinské a ruské delegace. V Brestu se sešly delegace krátce před 16. hodinou. Na schůzce Ukrajinci požadovali bezpodmínečné zastavení bojů a stažení Rusů z Ukrajiny. Delegace se dohodly na zřízení humanitárních koridorů.

Druhé kolo mírových rozhovorů probíhá v běloruském Brestu. Ruská i ukrajinská delegace začaly ve čtvrtek jednat krátce před 16. hodinou. "Na místě jednání jsme se s Ukrajinci shodli. Je to zde pohodlnější jak pro nás, tak pro ně. Brest má dobré letiště a pro ukrajinskou stranu je to blíže k polským hranicím, protože chápu, že k nám přicházejí přes Polsko," uvedl zástupce Ruska Vladimir Medinskij.

"Druhé kolo vyjednávání skončilo. Bohužel výsledků, které Ukrajina potřebuje, jsme ještě nedosáhli. Řešení je pouze pro organizaci humanitárních koridorů," napsal krátce před 19. hodinou poradce prezidenta Ukrajiny Mychajlo Podoljak. Podle Medinského se obě strany dohodly na humanitárním koridoru pro odchod lidí a možném dočasném příměří. Koridory by do měst mělo také mířit zásobování potravinami.

Ukrajinský prezident byl k výsledkům jednání skeptický. A to přesto, že ruský ministr zahraničí Lavrov ve středu změnil rétoriku a naznačil, že je o čem jednat. "Prezident jasně řekl náš postoj. Krym je součástí Ruska, uznání Doněcké a Luhanské lidové republiky v hranicích Doněcké a Luhanské oblasti, demilitarizace, která musí mít parametry, na kterých se ještě musíme dohodnout, ale nemělo by tam být žádné zbrojení, které by mohlo ohrozit bezpečnost Ruska," prohlásil Lavrov. Ruský ministr dokonce řekl, že Moskva mohla být do konfliktu omylem zavlečena. 

Související obsah

​"Vlastně říká: 'My jsme ten konflikt nechtěli.' Už jen ta volba slov, že jsme zabředli, tím naznačuje, že to není žádná blesková válka, rychlá demilitarizace a denacifikace, jak ta propaganda tvrdila, ale že se z toho stává vleklý a trvalý konflikt. A s tím vlastně Rusko nepočítalo," myslí si politolog Petr Kratochvíl.

Vladimir Putin a jeho nejbližší okolí je v nezáviděníhodné situaci. Ruská armáda na Ukrajině podle expertů nepostupuje podle plánu a na vedení bojů i díky sankcím rychle docházejí peníze. Rusové se navíc proti válce bouří. V desítkách ruských měst probíhají každý den protesty. Police ve středu večer dokonce v Petrohradě zatkla Jelenu Osipovovou, pamětnici blokády Leningradu během druhé světové války.

Kreml navíc může čelit obvinění z válečných zločinů. Mezinárodní trestní tribunál v Haagu už rozjel vyšetřování. Britský premiér řekl, že se bude týkat i vojenských důstojníků. "To, co jsme již viděli od režimu Vladimira Putina při použití munice, kterou shazuje na nevinné civilisty, pane předsedo, podle mého názoru se to již plně kvalifikuje jako válečný zločin," uvedl Boris Johnson. 

Putin si nemůže být jistý ani svým nejbližším okolím. Z jeho tajných služeb uniká čím dál víc informací. Ruský podnikatel, žijící ve Spojených státech, vyzval lidi z Putinova okolí k jeho odstavení nebo přímo k likvidaci. Za živého nebo mrtvého chce vyplatit odměnu v přepočtu více než 20 milionů korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz