Zahraničí

Ukrajinské nebe brání moderní drony od Turecka. Decimují ruské síly

Ruské armádě dělá obrovské problémy neobvyklý protivník. Ukrajinská armáda k bojům využívá moderní drony, které dostala od Turecka. Bezpilotní letouny už podle ukrajinského velení zničily desítky kusů ruské vojenské techniky včetně tanků.

Zaměří a odpálí. Bojové bezpilotní drony Bayraktar BT2 decimují ruské síly. Podle ukrajinského velení už zničily více než 30 kusů ruské bojové techniky.

"Počínaje tanky, potom jde o lehké cíle, jako jsou vozidla, pak protiletadlové systémy," vypočítal Jaroslav Štefec, vojenský analytik a někdejší ředitel Národního úřadu pro vyzbrojování.

Bayraktary, v překladu Vlajkonoše, poskytlo ukrajinské armádě Turecko. Mělo jich být až 40. Jak moc z nich mají ruské síly strach, ukázaly už první dny invaze. "Jedním z prvních útoků, které ruská armáda podnikla, byl útok na letiště na základnu těchto dronů," pokračoval Štefec.

Související obsah

​Očividně alespoň někteří Vlajkonoši ruskou operaci přežily. Tento bezpilotní bojový dron za necelých 200 miliónů korun dokáže nést protitankovou střelu nebo laserem naváděnou pumu. Ovládat ho operátor může z řídící stanice z až 300kilometrové vzdálenosti. Letět přitom dokáže i více než 220kilometrovou rychlostí. Vybaveny jsou různými senzory, které jim pomáhají se lépe vyhnout nepřátelským radarům.

Turecké drony mohou nést až 270kilogramovou zátěž, ve vzduchu mohou být až 17 hodin a operovat mohou až v šestikilometrové výšce. Bayraktary ukrajinská armáda poprvé použila už loni na podzim ke zničení děla proruských povstaleckých sil v doněcké oblasti. Už tehdy Rusové zuřili.

Související obsah

​Zničit flotilu létajících tureckých vlajkonošů v ukrajinských barvách je pro ruské síly absolutní prioritou. "Budou moci použít poměrně vyspělé radiotechnické zařízení," uzavřel Štefec.

Hlavně díky Bayraktarům nebe nad Ukrajinou stále ještě nepatří jen Rusku.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz