Zahraničí

Zhroutil se mi jaderný svět, řekla Drábová. Vysvětluje nebezpečí zásahu jaderné elektrárny

Ruská armáda zasáhla v noci na pátek blok jaderné elektrárny v ukrajinském Enerhodaru. Šéfku Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danu Drábovou útok velmi znepokojil. Až dosud totiž platilo, že na jaderné elektrárny se neútočí, a to vzhledem k nebezpečí radiace, která může při zásahu uniknout.

Záporožská elektrárna v ukrajinském Enerhodaru, kterou v noci na pátek zasáhla ruská střela, je největší jadernou elektrárnou v Evropě. V místě zásahu vypukl požár, který se místním hasičům podařilo uhasit. Jaderná katastrofa zatím údajně nehrozí. V současnosti elektrárnu ovládají ruská vojska.

Přestože k zásadnímu úniku radiace nedošlo, pro předsedkyni SÚJB Danu Drábovou představuje zásah jaderné elektrárny znepokojivý vývoj. "Zhroutil se mi jaderný svět, na který jsem byla zvyklá. Podle ženevských konvencí doteď platilo, že na jaderné elektrárny se neútočí," řekla Drábová. Důvodem pro původní dohodu měla být ochrana civilních obyvatel.

Související obsah

Samotný zásah elektrárny ale podle Drábové znepokojivý není. Mělo totiž jít pouze o zbloudilou střelu a ne o soustavné ostřelování. "Bloky jsou robustní a mají spoustu systémů, které dokážou tomu úniku radiace zabránit. Teoreticky může dojít k menšímu úniku radiace, ale nic nenasvědčuje, že jsou pod systematickou palbou, která má za cíl je zničit," uklidňuje Drábová.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba krátce po začátku bojů poblíž elektrárny vyzval Rusko, ať v tom místě okamžitě zastaví ostřelování. "Už tam začalo hořet. Pokud elektrárna vybouchne, bude to desetkrát horší než Černobyl," varoval na twitteru Kuleba.

Drábová situaci tak černě nevidí, rozumí ale obavám Ukrajinců. "Nemůžeme se divit velmi emotivním vyjádřením. Ukrajinci zoufale volají o pomoc, protože jsou na válku sami. Proto mají tendence vidět tu situaci kritičtěji, než jaká je skutečnost," vysvětluje Drábová.

Na to nejdůležitější z rozhovoru s Danou Drábovou se můžete podívat v reportáži z Televizních novin:

Podle informací, které Drábová má, disponuje Záporožská jaderná elektrárna velmi vysokým stupněm bezpečnosti, srovnatelným s úrovní českého Temelína. "Můžeme si být jisti, že pokud nebudou bloky elektrárny pod extrémním náporem, tak by to měly ustát," myslí si Drábová.

Související obsah

Ze šesti bloků jaderné elektrárny v Enerhodaru právě teď funguje pouze jeden. Zbylých pět technici řízeně odstavili z provozu. Zatím se ale neví, jak moc to ovlivní dodávky elektřiny pro Ukrajinu.

Česko je ale podle Drábové naprosto v bezpečí, a to i v případě většího úniku radiace. "Nás primárně chrání vzdálenost. Od Záporoží nás dělí 1 500 kilometrů. To je dostatečně velká dálka, aby se případný únik radiace rozředil natolik, aby pro Česko nepředstavoval riziko," uklidňuje Drábová obavy z opakování scénáře v Černobylu.

Na záběry ze zásahu jaderné elektrárny v Enerhodaru se můžete podívat zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz