Zahraničí

Rusové táhnou na další jadernou elektrárnu. Odborníci řekli, co tím sledují

Na aktuální mapě ruského postupu na Ukrajině od amerického Institutu pro studium války (ISW) to vypadá, že ruská armáda táhla směrem k Jihoukrajinské jaderné elektrárně. Pokud by se Rusům podařilo ji obsadit, měli by v rukou všechny jaderné elektrárny na jihu Ukrajiny.

Záporožskou jadernou elektrárnu na východní Ukrajině ostřelovaly v noci na pátek ruské síly, nakonec ji i obsadily. Na jihu Ukrajiny už tak zbývá jen Jihoukrajinská jaderná elektrárna severozápadně od Mykolajiva.

A po pádu Chersonu to vypadá, že se ruské jednotky vydaly přímo k ní. Ruský postup a umístění elektráren si můžete prohlédnout na mapce níže:

Jihoukrajinská Jaderná Elektrárna | Zdroj: S povolením ISW

​Redakce TN.cz oslovila bezpečnostní a jaderné experty a ptala se, nakolik riskantní jsou boje o jaderné elektrárny a co by to pro konflikt na Ukrajině znamenalo, pokud by měli Rusové pod kontrolou obě elektrárny na jihu země.

"Ta elektrárna je stoprocentně cílem. Je to součást kritické infrastruktury. Pokud ovládáte elektrárnu, ovládáte přísun elektrické energie. Pokud ovládáte přísun elektrické energie, můžete vytvářet tlak na civilní obyvatelstvo i na vojenské cíle. Je to zcela záměrně, aby měli nad elektrárnou kontrolu a mohli s ní hospodařit. A případně způsobovat výpadky a nerovnosti v energetické síti Ukrajiny," popsal bezpečnostní expert David Rožek.

Elektrárny nezásobují jen jižní oblast země, ale do určité míry i ostatní oblasti na Ukrajině. Jejich vysazením z provozu naruší síť a stabilitu dodávek energií na celé Ukrajině, objasnil Rožek.

Související obsah

​​Rychlé odstavení reaktoru je záležitostí několika sekund, pak je třeba i nadále zajistit odvod tepla. " Odstavení, tedy 'vypnutí' jaderné elektrárny, musí být ze své podstaty rychlé a velmi jednoduché. Systém to musí umět zajistit i automaticky, bez zásahu člověka a při změně důležitých parametrů. Standardní odstavování bloků včetně všech kontrol a dochlazení, například pro výměnu paliva, je pak samozřejmě poměrně náročný proces, který trvá přibližně dva dny," vysvětlil ředitel divize Jaderná energetika ČEZ a také bývalý operátor Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek.

Operátoři jaderné elektrárny mohou regulovat výkon bloku, a to zhruba v rozmezí desítek procent. Přenos energie je ale záležitostí provozovatele přenosových sítí. 

Související obsah

​Útoky na jaderné elektrárny jsou proti ženevským konvencím, připomněl vojenský analytik Andor Šándor. "Střílet na jadernou elektrárnu z jakýchkoliv důvodů je prostě šílenství. Osobně jsem přesvědčen, že není cílem rozpoutat nějakou jadernou havárii, ale tím, že ji napadnete, tak ta obsluha musí uvažovat o tom, jestli ji nezastaví," řekl.

Cílem by tedy podle Šándora mohlo být to, aby velká část obyvatelstva Ukrajiny přišla o přístup k energii. "Podle mě to dělají Rusové proto, aby zlomili morální odpor ruského obyvatelstva. Je to ale proti ženevským konvencím a je to barbarská věc," zhodnotil.

Podívejte se na reportáž TV Nova o útoku na Záporožskou jadernou elektrárnu:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz