Zahraničí

Záporožská jaderná elektrárna v držení Rusů. Chráněná je podobně jako Temelín

Jaderná elektrárna v Záporoží je podle odborníků v podstatě stejně bezpečná jako například český Temelín. Všechny záporožské bloky mají betonovou ochrannou schránku a jsou velmi robustní. Odolají třeba pádu stíhačky nebo explozi slabší vojenské rakety.

Záporožská jaderná elektrárna je nejvýkonnější a největší jadernou elektrárnou v Evropě a pátou na celém světě. Když v roce 1980 začala její výstavba, nikoho ani v té nejhorší představě nenapadlo, že by se někdy mohla stát terčem útoku.

"Mně se zhroutil jaderný svět, na který jsem byla zvyklá, protože platilo ve válečných stavech, že na jaderné elektrárny se neútočí," sdělila šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Jaderné bloky podle expertů vydrží například i náraz stíhačky. Všechny záporožské bloky mají takzvaný kontejnment, tedy betonovou nepropustnou schránku podobnou té, která je v Temelíně. Srdce obou elektráren jsou prakticky totožná a velmi robustní. 

Související obsah

​"Bloky nejsou nijak těžce poškozeny, pokud byly zasaženy zbloudilou střelou, tak i podle ředitele Záporožské jaderné elektrárny nejsou ta poškození vážná, a tím pádem není ohrožena jaderná bezpečnost a není důvod se obávat úniku radiace," vysvětlila Drábová.

Elektrárna má navíc další systémy, které dokážou úniku radiace zabránit. Co se týče Česka, podle jaderné fyzičky ho navíc před únikem radiace chrání také vzdálenost. "Pro uklidnění našich lidí bych chtěla říct, že nás chrání primárně vzdálenost. Vzdušnou čarou je Záporožská jaderná elektrárna 1 500 kilometrů, to už je opravdu hodně velká vzdálenost na to, aby se i případný únik radiace rozředil natolik, že naše území neohrozí," sdělila Drábová.

Záporožská jaderná elektrárna leží na jihovýchodě Ukrajiny nedaleko malého města Enerhodar, kde žije asi 60 tisíc obyvatel. Jejích šest bloků bylo uváděno do provozu postupně v letech 1985 až 1996.

Na území Ukrajiny jsou další tři funkční jaderné elektrárny. Kromě té v Záporoží ještě Jihoukrajinská jaderná elektrárna a další dvě na západě země, tedy Chmelnycká a Rovenská. A samozřejmě odstavená jaderná elektrárna Černobyl. I tu už Rusové před pár dny obsadili.

lud, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz