Zahraničí

Evakuaci Mariupolu Ukrajinci přeložili. Rusové pokračovali v ostřelování

Z Mariupolu se měli evakuovat civilisté. Ruská armáda ve městě vyhlásila dočasný klid zbraní, ten měl skončit v 16 hodin. Rusové ale vyhlášené příměří nedodržovali. Ukrajinci se tedy rozhodli evakuaci přeložit.

Ruská armáda obklíčila město Mariupol a několik dní na něj útočila. Podle tamního starosty Vadyma Boječenka je jihovýchodní přístav pod ruskou blokádou. Už v pátek starosta varoval, že ve městě není voda, teplo, elektřina a docházejí i zásoby jídla.

V sobotu dopoledne se Rusové s Ukrajinci dohodli na zřízení humanitárního koridoru. Tím se měli civilisté z města dostat ven. Od rána tedy na místě začalo dočasné příměří. To mělo skončit v 16 hodin.

Související obsah

Rusové ale příměří nedodržovali. "Nadále nás bombardují a používají dělostřelectvo. Je to šílené," řekl BBC místostarosta Mariupolu Serhij Orlov. "V Mariupolu není žádné příměří a po celé trase není žádné příměří. Naši civilisté jsou připraveni k útěku, ale nemohou uniknout pod ostřelováním," dodal.

Ukrajina tedy evakuaci přerušila. "Vzhledem k tomu, že ruská strana nedodržuje příměří a pokračuje v ostřelování jak samotného Mariupolu, tak jeho okolí, je z bezpečnostních důvodů přeložena evakuace obyvatel," uvedl ukrajinský parlament v sobotní poledne.

Podle Rusů příměří v Mariupolu neporušili. Tvrdí, že lidem v odchodu brání ukrajinští nacionalisté.

Související obsah

Dohromady by podle prvotních informací mělo odejít 200 tisíc obyvatel. Mariupol má dohromady asi 450 tisíc obyvatel, město Volnovacha, kde měla evakuace také probíhat, má 20 tisíc.

Jednat se mělo o první zřízený humanitární koridor. Na tom se ve čtvrtek dohodly delegace Ruska a Ukrajiny na mírovém jednání v běloruském Brestu.

Získat Mariupol by pro Rusy bylo výhodné, proto na něj už několik dní útočí. Přístav se nachází na jihovýchodě Ukrajiny mezi Donbasem a Krymem.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz