Zahraničí

Desátý den války: Při ostřelování Mariupolu zemřelo dítě (†1,5). Město je opět pod palbou

Ukrajina už desátý den čelí ruské invazi. Podle ukrajinské poslankyně Lesie Vasylenkové zemřelo v Charkově už 188 civilistů. Z nich bylo 11 dětí. V oblasti Kyjeva, Žitomiru a Sum byly bombardovány vojenské i civilní cíle. Večer Rusko oficiálně obnovilo útočnou operaci u Mariupolu. Podle Kyjeva během dne nedodržovalo dočasné příměří. V noci na neděli byl opět bombardován Charkov, začalo hořet několik budov.

  • Od začátku války zemřelo v Charkově už 188 civilistů.
  • V Mariupolu zemřelo 18měsíční dítě.
  • Ruská armáda bombardovala okolí Kyjeva, Žitomiru a Sum, v noci Charkov.
  • Na možné bombardování se připravuje i Lvov.
  • Mariupol už je opět pod palbou. 
  • Ukrajina bude s Ruskem vyjednávat až v pondělí.
  • Desítky firem začaly bojkotovat Rusko, přidaly se Visa a Mastercard.
  • Od začátku invaze opustilo Ukrajinu podle OSN už přes milion lidí.
  • Ruský cenzurní úřad zakázal v zemi Facebook. Vzápětí došla řada i na Twitter.

Rusko už desátý den útočí na Ukrajinu. V sobotu ráno město Sumy na severu poblíž hranice s Ruskem hlásilo pouliční boje. Obyvatele vyzvali, aby nevycházeli a ukryli se doma či na bezpečných místech.

Podle tamního starosty čelí ukrajinské město Mariupol blokádě ruské armády. Na přístavní město navíc Rusové podle starosty bezohledně útočili a zabránili tak humanitárnímu koridoru. Při ostřelování města zemřelo i 18měsíční dítě, informuje CNN. Fotograf agentury AP zachytil scénu, jak se zdravotníci zběsile pokoušeli zachránit chlapcův život, Kirill bohužel nepřežil. 

Související obsah

Ruská armáda už podle ukrajinské poslankyně Lesie Vasylenkové v Charkově zabila 188 civilistů, z nichž 11 byly děti. Celkově podle Pentagonu na Ukrajinu vypálili Rusové 500 raket.

Leteckému útoku čelila oblast Kyjeva, zvláště město Irpiň, oblast Žitomiru a Sum. V noci na neděli byl opět bombardován Charkov. Letouny startovaly z letišť v Bělorusku. Ve Lvově kvůli možnému útoku odstraňují unikátní sochy či vitráže kostelů.

Rusko bojkotují desítky firem. V sobotu ráno se k nim přidala také Coca-Cola či Danone. V Rusku přestanou prodávat také luxusní značky jako je Louis Vuitton nebo Gucci. Pozdě večer oznámily odstřižení od Ruska společnosti Visa a Mastercard.

"Sankce, které jsou proti nám uvalovány, jsou jako vyhlášení války Rusku. Naštěstí k tomu ještě však nedošlo," prohlásil v sobotu prezident Ruska Vladimir Putin. Nehodlá ale v tuto chvíli vyhlašovat stanné právo. "Každá země, která se pokusí zavést bezletovou zónu nad Ukrajinou, bude považována za účastníka konfliktu," upozornil.

Související obsah

Od začátku války opustilo Ukrajinu více než milion uprchlíků. Ti míří nejčastěji do Polska či Moldavska. Desetitisíce jich ale přijme i Česko.

Ruský cenzurní úřad se snaží zabránit přístupu obyvatel k informacím o válce. V zemi tedy zakázal Facebook i Twitter. V zemi už dříve zakázal nezávislá média, jako byla televizní síť Dožď či rozhlasová síť Echo Moskvy. V zemi přestaly vysílat i stanice BBC, CNN či CBS. Odešla také agentura Bloomberg.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz