Zahraničí

Druhý pokus o evakuaci Mariupolu přerušen. Civilisty Rusové opět ostřelovali

Druhý pokus o evakuaci Mariupolu přerušen. Civilisty Rusové opět ostřelovali
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Podruhé se přístavní město Mariupol pokoušelo o evakuaci civilistů. To už je několikátý den ostřelováno ruskou armádou, která druhý den v řadě ostřelovala i humanitární koridor. Do přístavu se nedostává jídlo, voda ani například elektřina.

Rusové se s Ukrajinci původně dohodli na tom, že v sobotu dopoledne začne v Mariupolu příměří a vznikne humanitární koridor. Tím měli obyvatelé z města utéct. Už v pátek totiž tamní starosta varoval, že ve městě není voda, teplo, elektřina a docházejí i zásoby jídla.

Rusové ale příměří nedodržovali. "Nadále nás bombardují a používají dělostřelectvo. Je to šílené," řekl v sobotu BBC místostarosta Mariupolu Serhij Orlov. "V Mariupolu není žádné příměří a po celé trase není žádné příměří. Naši civilisté jsou připraveni k útěku, ale nemohou uniknout pod ostřelováním," dodal. Ukrajina tedy evakuaci přeložila.

Druhý pokus začal v neděli od 11 hodin našeho času. Mariupolská radnice o tom v neděli ráno informovala agenturu AFP. Tamní guvernér Pavlo Kyrylenko prohlásil, že příměří má v neděli trvat do 22. hodiny.

Podle informací z místa byl ale humanitární koridor opět ostřelován. Evakuace Mariupolu tak musela být i v neděli pozastavena. Informoval o tom Červený kříž. Ruský prezident Vladimir Putin v telefonátu se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem obvinil z neúspěšné evakuace civilistů Ukrajinu.

Související obsah

Dohromady by podle prvotních informací mělo odejít 200 tisíc obyvatel. Mariupol má celkově asi 450 tisíc obyvatel, město Volnovacha, kde by měla evakuace také probíhat, jich má 20 tisíc.

Jednat se mělo o první zřízený humanitární koridor. Na tom se ve čtvrtek dohodly delegace Ruska a Ukrajiny na mírovém jednání v běloruském Brestu.

Získat Mariupol by pro Rusy bylo výhodné, proto na něj už něj už několik dní útočí. Přístav se nachází na jihovýchodě Ukrajiny mezi Donbasem a Krymem.

První evakuaci Mariupolu Ukrajinci přeložili. Rusové totiž pokračovali v ostřelování:

​V Mariupolu ruské síly narušily evakuaci civilistů ostřelováním:

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz