Zahraničí

Putin jednal s tureckým prezidentem. Vyjmenoval mu podmínky konce války

Putin jednal s tureckým prezidentem. Vyjmenoval mu podmínky konce války
Turecký prezident Erdogan a jeho ruský protějšek Putin | Zdroj: Profimedia, TN.cz

Hodinový telefonický rozhovor v neděli po poledni vedl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Šéf Kremlu mu vyjmenoval podmínky, jejichž splnění podle něj povede k ukončení bojů na Ukrajině. Ankara chce zaštítit mírový summit mezi Putinem a ukrajinským prezidentem Zelenským, stejné ambice má také izraelský premiér Naftali Bennett.

Turecko je sice členem Severoatlantické aliance (NATO), po ruské invazi na Ukrajinu se však nepřipojilo k západnímu sankčnímu tlaku. Agresi ale prezident Erdogan už minulý týden odsoudil a v neděli po telefonu znovu vyzval Putina, aby konflikt okamžitě zastavil.

Jak informoval turecký list Haberler, ruský prezident podle Kremlu uvedl, že ruská armáda se stáhne jen za předpokladu, že "Ukrajinci přestanou bojovat a budou splněny všechny dřívější požadavky Moskvy". Mezi ně mimo jiné patří záruka neutrality Ukrajiny od Západu a její demilitarizace.

Rusko vojenskou agresi vůči Ukrajině od začátku označuje jako "speciální mírovou misi". Invazi předcházelo uznání samozvaných separatistických republik na východě země. Turecko kroky Moskvy zejména v posledních dnech znepokojují.

Související obsah

​"Už to není jen pár bombových útoků. To, co se děje na Ukrajině, je válka," prohlásil v neděli turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu.

Erdogan chce v Ankaře nebo Istanbulu hostit mírová jednání mezi Putinem a ukrajinským prezidentem Zelenským. Podle mluvčího prezidentské kanceláře Turecka je Zelenskyj nápadu nakloněn. Stejný záměr po sobotní schůzce s Putinem prezentoval i izraelský premiér Naftali Bennett.

Celý víkend probíhají diplomatická jednání mezi Západem, Ukrajinou a Ruskem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz