Zahraničí

Bennett po schůzce s Putinem řekl, co má v úmyslu. Zmínil i jaderné zbraně

Bennett po schůzce s Putinem řekl, co má v úmyslu. Zmínil i jaderné zbraně
Izraelský premiér Naftali Bennett a ruský prezident Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Plán izraelského premiéra Naftaliho Bennetta, který se v sobotu sešel s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, na příští dny je jasný. Hodlá usilovat o mírové rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem. Musíme se o to zasadit, i když jsou šance na úspěch malé, prohlásil v neděli. Bennett o konci války na Ukrajině jednal i s německým kancléřem Olafem Scholzem.

Naftaliho Bennetta přijal Putin v Kremlu po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině jako prvního západního lídra. Izraelský premiér se před jednáním s ruským prezidentem radil s Joem Bidenem i Emmanuelem Macronem. Washington a Paříž jsou s Moskvou v pravidelném telefonickém kontaktu.

Od Putina odletěl Naftali rovnou do Berlína za německým kancléřem Olafem Scholzem. Rozhovory o ukončení války na Ukrajině zatím nic konkrétního nepřinesly, ale jak upozornil list The Times of Israel, Bennett má v plánu pokračovat v úsilí zastavit boje.

Související obsah

​"Jak všichni víme, situace tam není dobrá. Lidské utrpení je obrovské a vše směřuje k tomu, že bude ještě větší, pokud bude vývoj pokračovat tímto způsobem," prohlásil předseda izraelské vlády s tím, že chce zprostředkovat mírové jednání mezi Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. 

​Izrael má podle Bennetta morální povinnost se o to pokusit. "Ačkoliv ty šance jsou velmi malé a manévrovací prostor úzký, musíme zkusit všechny cesty, jak to udělat," pokračoval.

Související obsah

Bennett jednal rovněž o vyšetřování Íránu podezřelého z nedovoleného jaderného vyzbrojování. Přivítal, že speciální mise v OSN bude pokračovat, jak tento týden rozhodlo její vedení v rakouské Vídni.

Ještě před schůzkou se Scholzem předal Bennett informace z rozhovoru s Putinem prezidentu Zelenskému do Kyjeva.

Všechno jde podle plánu, prohlásil Putin o válce na Ukrajině:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz