Zahraničí

V ruských městech protestovali lidé proti válce. Tisíce demonstrantů policie zatkla

Ve 29 ruských městech proběhly v neděli protesty proti válce na Ukrajině. Tamní ministerstvo vnitra už v sobotu varovalo, že nepovoleným protestům zabrání a organizátory potrestá. Celkem už v Rusku za protesty zatkli přes 10 000 lidí, asi tisíc z nich v neděli.

V Rusku se podle nezávislého pozorovatele OVD-Info utahují šrouby. Od začátku války na Ukrajině už tam zatkli celkem 10 403 demonstrantů, přes tisíc z nich na nedělních protestech.

"V zásadě sledujeme vojenskou cenzuru," řekla agentuře Reuters v neděli mluvčí OVD-Info Marie Kuzněcovová. Po celém Rusku protestují tisíce lidí. Demonstrace probíhají v Moskvě i třeba na Sibiři.

Jenom při nedělních protestech policie několikrát zasáhla. Zatkla přes tisíc lidí, jejichž odvádění z protestů do policejních dodávek ukazují i videa opozičníků z protiválečných demonstrací. Ruské ministerstvo vnitra už v sobotu upozornilo, že nepovoleným protestům zabrání a organizátory potrestá.

Související obsah

Podle ruské státní agentury RIA Novosti ale probíhají i proputinovské protesty. Lidé na nich po Moskvě jezdí s ruskými vlajkami a velkým písmenem "Z" na oblečení. Toto písmeno používá při invazi na Ukrajinu ruská armáda.

Přes protesty, které se v zemi objevují, je podle tamních průzkumů Vladimir Putin pořad dost oblíbený. Ruská agentura VTsIOM, která pro Kreml vyrábí průzkumy, uveřejnila, že v týdnu invaze jeho popularita stoupla o šest procentních bodů, tedy na 70 procent.

Protesty v Rusku změnu nepřinesou, řekl diplomat Cyril Svoboda:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz