Domácí

Pomáhat uprchlíkům chtějí i vysoké školy. Dostaly na to 150 milionů

Ministerstvo školství věnuje na podporu ukrajinských studentů na českých vysokých školách 150 milionů korun. Peníze budou moci univerzity využít na běžné studium i krátkodobé pobyty.

Univerzita Palackého v Olomouci nebo Univerzita v Hradci Králové. Příchozím studentům i profesorům se snaží pomáhat i vysoké školy a jejich studenti.

"Snažíme se nabízet stáže ukrajinským partnerům, akademikům a studentům z ukrajinských univerzit, na které by mohli přijet k nám," uvedl mluvčí olomoucké univerzity Egon Havrlant.

"Masarykova univerzita je v rámci svých možností připravena poskytnout pomoc ukrajinským občanům v tíživé životní situaci, zejména pak studentům a akademikům," vzkázal její mluvčí Martin Bareš.

Související obsah

​Rovněž Univerzita Karlova hledá možnosti, aby na ní mohli působit akademici. "Pokud vím, tak zatím jsou to jednotky. My jsme k tomu zřídili i telefonickou linku," řekl mluvčí Václav Hájek.

Akademici prý jsou v neustálém kontaktu s partnerskými univerzitami. "My se snažíme tu situaci koordinovat a zajistit centrální přehled o tom, že když se někdo zaregistruje, že je vědec, tak aby se o něm univerzity dozvěděly," sdělil ministr školství Petr Gazdík (STAN).

Související obsah

​Zatím uprchlíci ale řeší spíš základní potřeby. "Jsem těmto lidem velmi vděčná. Moc hezky se k nám chovají a pomáhají. Moc děkujeme všem," řekla ukrajinská utečenkyně Alina.

"Spíš přicházejí matky s dětmi, nemyslím si, že bude masivní příchod lidí, kteří by se mohli zapojit do výzkumného procesu, ale jsme na to připraveni," uvedl Jan Nedělník, viceprezident Asociace výzkumných organizací.

V Česku vznikl také nový web, který pomůže uprchlíkům najít školu pro jejich děti. Už se tam přihlásilo 14 škol, které jsou připraveny přijmout ukrajinské děti.

drz, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz