Zahraničí

Postrach Rusů přichází z nebes. Před touto zbraní Ukrajinců se neumí chránit

Za vojenskými úspěchy ukrajinské armády proti ruské invazi stojí také turecké drony Bayraktar TB2. Bezpečnostní analytik vysvětlil, proč stroj, který obvykle nelétá o moc rychleji, než kolik jede obyčejné auto po dálnici, si zapisuje jeden úspěch za druhým.

Útoky na zásobovací kolony, ale i zničené tanky. Turecké drony Bayraktar TB2 se v rukou ukrajinského letectva činí. Když se ale člověk podívá na technická data, tak se, minimálně pro laika, nejedná o nijak oslnivé hodnoty.

Cestovní rychlost je asi 130 kilometrů za hodinu, maximální asi 222 kilometrů. Nejvyšší vzletová hmotnost je 700 kilogramů. Podobné hodnoty měly stíhačky za první světové války. Jenomže to je právě výhodou těchto dronů. Protivzdušná obrana si s nimi totiž nedokáže efektivně poradit.

Technické údaje Bayraktar TB2

Maximální komunikační vzdálenost: do 300 km Cestovní a maximální rychlost: 130 km/h a 222 km/h
Hmotnost nákladu: 150 kg Palivová nádrž: 300 litrů (benzín)
Výzbroj: 4x laserem naváděná munice Maximální vzletová hmotnost: 700 kg
Výška a délka: 2,2 m a 6,5 m Rozpětí křídel: 12 m
Pohon a výkon: spalovací motor (78 kW) Operační a maximální dostup: 5 500 m a 7 600 m
Zdroj: Baykartech

"To, že jsou plastové a létají pomalu a ne moc vysoko, jsou jedny z jejich nejúčinnějších deviz. Mnohé radary u moderních systémů protivzdušné obrany jsou dělané tak, aby podobné věci filtrovaly. Považují drony například za hejna ptáků nebo poruchu. Systémy jsou stavěné na nadzvukové stíhačky, a ne na vrtulové stroje o velikosti osobního auta," vysvětlil bezpečnostní analytik Lukáš Visingr.

Podle Visingra je výhodou TB2 také to, že mají velmi dobré systémy řízení. Rusové totiž na bojišti nasazují různé rušičky, ovšem nevypadá to, že by se osvědčily. Podobně tomu je i u protivzdušných systémů, které prý byly sestrojeny přímo proti dronům. Ukrajinské TB2 jich už několik zničily.

Související obsah

​Nasazení dronů na Ukrajině

Turecké drony jsou vyzbrojené malými naváděnými bombami, při letu dokážou nést minimálně čtyři. "Ty se ukázaly být vražedné proti tankům. Pokud spadnou přímo shora a trefí tank do části, která není pancéřovaná, tak jej to hned zničí," poukázal Visingr. Tyto drony přitom nejsou primárně protitankovou zbraní, jsou dělané hlavně pro útoky na konvoje.

"Pro ruské vojáky to musí být morálně a psychologicky neúnosné, že je tam masakrují malá vrtulová plastová letadélka a nejsou s tím schopní nic udělat," dodal Visingr.

Rusové sice na Ukrajině drony také používají, už jim jeden průzkumný Ukrajinci sestřelili. Drony jsou ale jednou z oblastí, ve kterých Rusko za Západem výrazně zaostává. Podle Visingra ruská armáda nemá zkušenosti a chybí jí technologie pro řízení.

​Na kolik drony vyjdou

Turecké drony se neprodávají po kusech, ale jako balení šesti dronů a jedno nebo dvě ovládací střediska, k tomu ještě patří výcvik operátorů, náhradní díly a munice. "Uvádí se, že jeden kus vyjde na jeden až dva miliony dolarů (23,7 až 47,4 milionu korun, pozn. red.), oproti tomu Predátor, když se vyráběl, se pohyboval kolem čtyř až šesti milionů dolarů (94,8 až 142,2 milionu korun)," srovnal Visingr Bayraktar se známým americkým dronem.

Ukrajinci měli před začátkem konfliktu asi 18 TB2, 12 u letectva a 6 u námořnictva. Pravděpodobně asi dva nebo tři ztratili, Turci jim ale zřejmě dodali další. Visingr také zmínil, že na Ukrajinu by mohly zamířit i větší drony Bayraktar Akinci. Ten má mít turbovrtulové motory vyrobené na Ukrajině.

Související obsah

​Vznik tureckých dronů

Turci původně chtěli koupit vojenské drony od Američanů nebo Íránců, ani jeden stát jim je ale neprodal. Toho využil Seldžuk Bayraktar pocházející z rodiny průmyslníků, který se navíc oženil s dcerou prezidenta Recepa Erdogana.

Bayraktar přišel s koncepcí tureckého dronu, který odvozoval od amerického Predatora, ale byl podstatně levnější. Navíc se osvědčil i v boji v Sýrii, v Libyi a na Náhorním Karabachu. Po třech úspěšných nasazení začalo přibývat kontraktů. "Za rok 2021 získali více exportních zakázek, než kolik se většině jiných dronů povedlo za celou dobu jejich existence," shrnul Visingr.

Podívejte se na galerii dronů TB2 od výrobce Baykartech:

​Morální vzpruha

Pro Ukrajince jsou úspěchy dronů obrovská morální vzpruha. Vznikla dokonce píseň oslavující bayraktary, můžete si ji s anglickými titulky pustit níže. V kyjevské zoo zase minulý týden pojmenovali lemuří mládě Bayraktar, o tom informoval starosta města Vitalij Kličko.

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz