Zahraničí

Válka na Ukrajině: Rusové už musí panikařit z útoků dronů, řekl expert

Česká vojenská pomoc pro Ukrajinu je ve srovnání s ostatními státy spíše menší, prohlásil v rozhovoru pro TN.cz bezpečnostní expert Lukáš Visingr. Témata se ale týkala také nasazování armádní techniky na obou stranách a oslavovaných ruských tanků Armata.

Které země posílají zbraně a techniku pro Ukrajinu a jaké?

Když se podíváte, tak už téměř všechny země. Celá Evropa ty zbraně posílá. Nejdůležitější jsou pro Ukrajinu protitankové a protiletadlové zbraně. Přenosné protitankové a protiletadlové rakety jsou nesmírně důležité. Protiletadlovými raketami mohou Ukrajinci ohrožovat nízko letící letadla, což Rusům ztěžuje leteckou podporu.

Důležité jsou dodávky munice, například dělostřelecké. Teď bude velmi důležité, jak se to pohne s dodávkami letadel. Celkově by se mohlo jednat až o několik desítek letounů z Polska a Bulharska, ale jenom Poláci jsou ochotní dodávat ihned.

Má tato pomoc nějaký reálný dopad na válku?

Nepochybně ano. Protitankové rakety ukazují, jakou mají efektivitu. Už je zdokumentovaných přes 40 zničených ruských tanků a část z nich si připsaly americké protitankové střely Javelin, které útočí na tank shora, kde je nejméně pancéřovaný. Ukazuje se také, že všechny ochranné ruské systémy, které by měly chránit před protitankovými střelami, jsou naprosto bezmocné.

Související obsah

Jak je to s českou vojenskou pomocí pro Ukrajinu?

Zatím jsme poslali dělostřelecké granáty a velkou várku ručních zbraní. Jsou to samopaly, pušky a munice. Ve skladech armády i ve skladech zbrojních firem je toho hodně, co bychom mohli postrádat. Musí být ale politická vůle ty zásoby poskytnout.

Jak objemná je česká pomoc ve srovnání s ostatními zeměmi?

Zatím je spíše menší. Ukrajinci jsou vděční za cokoliv, ale my aktuálně nedodáváme, co je pro ně nejdůležitější, protože to nemáme. My nemáme nějaké množství moderních protitankových raket, které bychom mohli postrádat.

A jak je to s ruskou výzbrojí a technikou? Rusové se chlubili moderními tanky Armata, ty ale zatím nejsou nikde vidět.

Armata není vůbec ve výzbroji, těch mají pár kusů pro vojskové zkoušky. Ten tank se kromě přehlídek a zkoušek nikde neukázal. Nejmodernější tanky, které mají ve výzbroji, jsou T-90. Ty už na Ukrajině nasazené byly. No a ukázalo se, že Javeliny si s nimi poradí stejně snadno jako s těmi staršími T-72 a T-80.

Související obsah

Nasazuje Rusko spíše tu nejmodernější techniku a výzbroj, nebo jsou jeho jednotky vybavené spíše staršími kusy?

Obojí. Rusové mají spoustu špičkových věcí, ale velká část té opravdu špičkové ruské výzbroje je zavedená jen ve velmi omezeném počtu. Moderní jsou T-90, které tam nasazené jsou, účinnou věcí jsou balistické rakety Iskander, ty byly nasazené ve velkém měřítku, ale jinak vidíme vozidla z éry studené války, často nijak nemodernizovaná. Je to směs staré a moderní techniky. Prakticky ale nevidíme v akci ruské drony, naopak ukrajinské drony vidíme v akci opravdu často. A Rusové z nich už asi začínají mít panickou hrůzu.

Lukáš Visingr
Narodil se v roce 1983, vystudoval bezpečnostní a strategická studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Přispívá do odborných, populárně naučných i dalších časopisů. Zabývá se tématy konfliktů a bezpečnostních hrozeb i také tématem vojenské techniky.

 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz