Zahraničí

Obklíčený Mariupol je bez elektřiny. Dochází i voda a jídlo

Ukrajinský Mariupol už osmý den čelí útokům ruských vojenských sil. Obyvatelé města jsou bez tekoucí vody, elektřiny a také jim postupně dochází zásoby jídla. Podle vojenských analytiků a psychologů chce tímto krokem Rusko podlomit morálku Ukrajinců.

V přístavu Mariupol na jihu Ukrajiny zůstává stále podle odhadů asi 200 tisíc lidí, kteří neustále čelí bombardování. "Je to součást tlaku, aby se města vzdala. Všichni se bojí, co může přijít, co dělat, pokud dojdou potraviny, když bude zima, jsou to obavy z budoucnosti," zhodnotil situaci bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec.

Lidem už dochází zásoby. Před obchody se tak tvoří obrovské fronty. "Nemáme žádné zásoby jídla, lidé berou všechno. Obchody jsou úplně prázdné," řekla smutně obyvatelka Mariupolu Irina. "Cíl je jasný, podkopat morálku obyvatel. Jedná se o velké město, důležitý přístav na černomořském pobřeží. A když zlomíte morálku obyvatel, tak snadněji město obsadíte," vysvětlil bezpečnostní expert Andor Šándor.

Související obsah

​Naprosté odříznutí Mariupolu od zbytku světa je podle bezpečnostních analytiků další z Putinových taktik. Stejně jako hrozba použití jaderných zbraní. "Samotné odpálení není věc, že Putin otevře kufr, nasliní prst a zmáčkne tlačítko. Tak jednoduché to není. Je to ale výhrůžka a velmi silná," pokračuje Šándor.

Další formou ruské psychologické války je i šíření dezinformací. V tomto ohledu patří Rusové ke světové špičce. Datový analytik František Vrábel říká, že bojiště v kyberprostoru je pro Rusy ideální. Rusové se podle něj snaží do západních společností zanést chaos a také, aby lidé přijali ruský pohled na situace, a to takový, že je Rusko obětí Západu.

Bezpečnostní a vojenští analytici se shodují, že obrovskou psychologickou ranou pro Ukrajinu by bylo dobytí dvou největších měst, Charkova a Kyjeva, a také zabití ukrajinského prezidenta Zelenského.

Daniel Brabec, pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz