Zahraničí

Měsíc ničivé války na Ukrajině: Ruská armáda má podle expertů obří problémy

Měsíc ničivé války na Ukrajině: Ruská armáda má podle expertů obří problémy
Válka na Ukrajině | Zdroj: TV Nova

Přesně měsíc uplynul od vstupu ruských vojsk na území Ukrajiny. Invaze zásadně změnila poměry v Evropě. Moskva ale podle válečných odborníků nepostupuje tak, jak si naplánovala, přestože tvrdí opak. Redakce TN.cz shrnuje 28 válečných dní.

Putinova vojska přesně před měsícem vstoupila na území Ukrajiny. Ruský prezident 24. února oznámil, že začíná "speciální vojenská operace" s cílem zemi denacifikovat a demilitarizovat. O den dřív uznal nezávislost dvou samozvaných separatistických republik na Donbase.

Rusko poté vypálilo rakety na vojenské cíle po celé Ukrajině. Z vojenských cílů se jejich mířidla přemístila na obytné zóny a civilní cíle. Dle OSN zemřelo nejméně 925 civilistů včetně dětí, ukrajinské úřady civilní oběti odhadují na nejméně 2 000 a vojenské na 3 500. Rusko podle Kyjeva přišlo o 15 300 vojáků. Kreml tvrdí, že má jen 500 padlých.

Související obsah

​Reakce Západu na sebe nenechala dlouho čekat. Zavedly se masivní sankce na Rusko a svět začal Ukrajině posílat zbraně. Válku doprovází i masivní odliv lidí z Ukrajiny do okolních států. Například v Česku už vízum získalo téměř 218 tisíc uprchlíků. Celkem z Ukrajiny uprchlo více než tři a půl milionu lidí.

Cesta tří premiérů

Do ostřelovaného Kyjeva se dokonce vydal český premiér Petr Fiala (ODS), spolu s premiérem Polska Mateuszem Morawieckým, vicepremiérem Jarosławem Kaczyńskim a slovinským premiérem Janezem Janšou. Jejich cesta byla lidmi na Ukrajině hodnocena velmi kladně.

​Z ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se stal symbol odhodlání ukrajinského národa a hrdinou pro celý svět. Záběry, jak ukrajinský prezident obchází raněné v nemocnicích a s každým se zdraví, obletěly celý svět.

Související obsah

V průběhu měsíce vyplývaly na povrch informace, které naznačovaly obrovské ztráty ruské armády. Jak na vojenské technice, tak na samotném počtu vojáků, kterých ve válce údajně padly tisíce.

Snaha zlomit Ukrajince

Podle bezpečnostního experta Andora Šándora byla ruská strategie od začátku jasná. Prý se Rusové snažili zlomit Ukrajinu vojensky, což se jim i částečně podařilo. "Byla tam samozřejmě snaha, kterou evidentně vidíme, a to dobytí celého jihovýchodu Ukrajiny s tím, že odříznou Ukrajinu od Azovského moře," řekl TN.cz Šándor.

"Já jsem si od začátku nemyslel, že mají zájem odstranit prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho vládu, ale spíš přes něj prosadit ty své politické požadavky. To znamená neúčast Kyjeva v NATO, což se podařilo, a řešit problémy jako Krym a Luhanskou a Doněckou republiku. Zájmem Ukrajiny je tomuhle maximálně vojensky čelit tak, aby Rusko vojensky uspělo minimálně," doplnil bezpečnostní expert.

Související obsah

Vojenský analytik David Rožek se zase domnívá, že ruská armáda je v obrovských potížích. "Vidíme to na postupu ruských vojsk. Dochází k logistickým problémům se zásobováním základními potravinami, střelivem, se zásobováním zdravotnickým materiálem, poštou pro vojáky. Vázne v podstatě všechno, co by ta armáda potřebovala pro svůj konkrétní postup v těch daných místech," uvedl.

Ticho před bouří

Může to ale být jen ticho před bouří. "Tu přestávku vnímejme jako čas, který ruská armáda potřebuje k obnovení logistických operací a pro zásobování těch čelních jednotek. Do týdne by to ta armáda měla zvládnout dozásobovat a měla by se ze strategického hlediska znovu rozjet," doplnil Rožek.

Šándor je přesvědčen, že Rusové nechtějí vstoupit do Kyjeva především proto, že tak vytvářejí tlak na ukrajinskou vládu. "Chtějí ji donutit, aby přistoupila na požadavky, které Rusko vznáší. Jsou si vědomi, že bez důležité a podstatné ochrany tanků a bojových vozidel pěchoty se výhoda tanků značně snižuje," řekl expert.

Související obsah

​Uvnitř města by ukrajinská obrana snadněji vyřadila ruskou bojovou techniku. Pěchota bránící tanky by na sebe prý přivolávala další útoky Ukrajinců. "Domnívám se, že pro tento byznys, pokud se k tomu rozhodnou, by jim měli vyhovovat Syřani. Jejich zabití v těchto útocích je nemusí trápit, takže toto může být nějakým plánem Rusů v konfliktu, ale asi i oni budou rádi, když k mírovým dohodám dojde co nejdříve," uzavřel Šándor.

Podívejte se na celé vyjádření bezpečnostního analytika Rožka:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz