Zahraničí

ON-LINE: Při nočním náletu na Žitomirsku zahynuli v troskách rodinných domů dva kojenci

ON-LINE: Při nočním náletu na Žitomirsku zahynuli v troskách rodinných domů dva kojenci
Zdevastovaný Kyjev po útocích (25. 2. 2022) Zdroj: Profimedia

Válka na Ukrajině zuří už třináctý den. I v noci na středu pokračovalo ostřelování a bombardování ukrajinských měst. Při náletu v oblasti Žitomiru zahynuli dva kojenci. V řadě měst probíhaly v posledních 24 hodinách boje, nejtvrdší útok zažilo město Sumy. Dopoledne Rusko oznámilo, že začíná platit příměří a může proběhnout evakuace civilistů z pěti ukrajinských měst, slib ale opět porušilo. Odpoledne prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že je ochotný jednat o podmínkách Ruska pro ukončení války.

  • V noci na úterý zuřily nejtěžší boje ve východoukrajinském městě Sumy a jeho okolí. Mezi mrtvými civilisty jsou i děti.
  • Ostřelování a bombardování ukrajinských měst pokračovalo i v noci na středu, v Malynu zabil nálet pět lidí včetně dvou kojenců.
  • Polsko uvedlo, že přesune všechny svá letadla MIG-29 na americkou základnu v Ramsteinu. USA je tak budou mít k dispozici a měly by je předat letectvu na Ukrajině. Pentagon to odmítl.
  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj promluvil v úterý v britském parlamentu. Podle hlavy státu zemřelo na Ukrajině od začátku invaze už 50 dětí. Zelenskyj také vzkázal Rusku, že jeho země nebude kapitulovat.
  • Dopoledne Rusko oznámilo, že začíná platit příměří a přislíbilo, že umožní evakuaci civilistů z pěti měst. Podle ukrajinských gardistů ale ruská armáda příměří opět porušila.
  • Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj projevil ochotu vyjednávat s Ruskem o jeho podmínkách pro ukončení války. Prohlásil, že o vstup do NATO už neusiluje. O statutu Krymu a separatistických republik na Donbasu je prý ochotný jednat.
  • Ruská federace je v tuto chvíli nejvíce sankcionovanou zemí na světě.

Úřady v úterý nemohly evakuovat civilisty z přístavního města Mariupol. Uvedla to ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková s tím, že humanitární situace na jihovýchodě země je podle ní katastrofální. V ulicích leží mrtvoly a lidé získávají vodu z potoků. Mnozí kvůli nedostatku jídla také rabují. 

Ukrajinci za sebou mají další těžkou noc. "Sumská oblast byla velmi neklidná. Oběti jsou i v naší domobraně. Naši hoši bojovali s kolonou nepřátelských vozidel, jejich vůz byl sestřelen. Jsou zranění a bohužel čtyři mladíci v nerovném boji s ruskou armádou zemřeli," řekl ve videozprávě zveřejněné na telegramu Dmitrij Živitskij, předseda sumské vojenské správy.

​Po nočním leteckém bombardování ve městě Sumy a na jeho předměstích skončily v troskách i obytné budovy. Záchranáři v nich nacházejí stále další mrtvé civilisty, mezi kterými jsou i děti. V úterý dopoledne začala evakuace obyvatel z města Sumy.

První autobusy v konvoji vyrazily v 10 hodin místního času (9 hodin našeho času). Evakuační trasa ze Sumy je dlouhá necelých 200 kilometrů a vede do středoukrajinské Poltavy. Ruská armáda i v úterý ale porušila dohodnuté příměří a zahájila útok na Mariupol, odkud měl vést jeden z humanitárních koridorů.

Ostřelování a bombardování pokračuje i v noci na středu. Rusové zaútočili na oblast Žitomiru, úřady hlásí desítky mrtvých. V troskách rodinných domů v městečku Malyn zahynulo pět lidí včetně dvou kojenců.

Související obsah

Nepřítel za posledních 24 hodin zpomalil tempo své útočné operace a uchýlil se především k raketovým a leteckým útokům na civilní cíle, uvedl generální štáb ukrajinské armády ve svém hlášení v úterý o půlnoci. Rusové se nadále soustředí na obklíčení a obsazení Kyjeva, Sumy, Charkova, Mariupolaa, Mykolajiv a Černihivu a také na vytvoření pozemního koridoru mezi Ruskem a anektovaným poloostrovem Krym. Okupanti se snaží k zajištění dodávek pohonných hmot budovat polní „naftovody“ a síť čerpacích stanic.

​Mezinárodní společenství mezitím uvaluje další sankce na Ruskou federaci. Nové oznámily například Austrálie, Lotyšsko nebo Japonsko. Rusko je v tuto chvíli nejvíce sankcionovanou zemí na světě, překonalo v tomto ohledu podle agentury Bloomberg i Severní Koreu a Írán. 

Podle OSN zemřelo od začátku ruské invaze na Ukrajině více než 406 civilistů, z toho 27 dětí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz