Domácí

Kdo nahradí Zemana na Hradě? Průzkum ukázal, koho by Češi volili

Kdo nahradí Zemana na Hradě? Průzkum ukázal, koho by Češi volili
Ilustrační foto Zdroj: TV Nova

Agentura Median zveřejnila výsledky únorového průzkumu, kterým zjišťovala volební potenciál prezidentských kandidátů. Na prvním místě se drží Andrej Babiš (ANO), za ním jsou potom osobnosti jako generál Petr Pavel (BEZPP), Miroslava Němcová (ODS) nebo Pavel Fischer (BEZPP). Zhruba polovina z dotazovaných 2 036 respondentů o své volbě ještě není rozhodnuta.

Nejvyšší šanci stát se příštím českým prezidentem má v tuto chvíli podle průzkumu agentury Median poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš. Podle volebního modelu agentury by jej volilo 26 procent voličů. Babiš má velkou podporu především mezi lidmi staršími 60 let a lidmi s nižším vzděláním. Velmi ho podporují také voliči ANO, SPD a stran, které se nedostaly do Sněmovny, jako je například Přísaha.

Související obsah

Na druhém místě je armádní generál ve výslužbě Petr Pavel. Tomu Median přisuzuje 16 procent hlasů. Jeho podporovatelé jsou rovnoměrně rozloženi napříč sociálními skupinami s výjimkou skupin se základním vzděláním, kde je jeho podpora nižší. Hlasovali by pro něj zejména voliči koalic SPOLU a PirSTAN, dále pak voliči Přísahy a ČSSD.

Na třetím místě je potom senátorka Miroslava Němcová s očekávanými 8 procenty. Za ní se nachází senátor Pavel Fischer se 7 procenty potenciálních hlasů. Oba jsou populární především mezi voliči koalice SPOLU. S nimi se na vysokých příčkách volebního modelu drží také senátor Marek Hilšer (BEZPP).

U druhé vládní koalice PirSTAN jsou oblíbenci především bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová (BEZPP) s 5,5 procenta a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) s 3,5 procenta. Na 5 procent hlasů má podle Medianu dosáhnout také podnikatel Karel Janeček.

Související obsah

Agentura Median zkoumala také ochotu lidí jít k prezidentským volbám. Voleb by se v tuto chvíli určitě zúčastnilo 62 procent voličů, dalších 17 procent svoji účast zvažuje. Naproti tomu 11,5 procenta voličů k volbám rozhodně jít nechce. Median upozorňuje, že skutečná účast bývá nižší.

Rozhodnuto jít volit konkrétního kandidáta je zhruba 30 procent všech dotázaných voličů. Polovina voličů k volbám jít chce, ale ještě se rozmýšlí nad svým kandidátem. U 16,5 procenta voličů stále panuje nerozhodnost, jestli k volbám vůbec půjdou i koho budou volit.

Na celý graf ukazující předpokládaný výsledek prezidentských voleb se můžete podívat zde:

Model volby prezidenta - únor 2022

Babiš: Pokud se nestanu prezidentem, definitivně skončím v politice (2/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz