Zahraničí

Další sankce proti Rusku. První země od něj přestanou kupovat ropu

Zákaz dovozu ruské ropy v úterý oznámily Spojené státy. Připojila se k nim i Velká Británie. Bidenova administrativa se ke kroku odhodlala bez účasti ostatních evropských spojenců.

Spojené státy americké v úterý uložily zákaz na dovoz ruské ropy. "Musíme zastavit Putinovu mašinerii. Když bojujete za svobodu, musíte se trochu omezit. Diskutujeme s Evropou, jak pomáhat Ukrajině," prohlásil v úterý americký prezident Joe Biden.

"Spojené státy zastaví dovoz ruské ropy a chceme spolu s partnery rozvíjet dlouhodobé vztahy tak, aby se vymanili ze závislosti na ruských energetických zdrojích. Musíme zůstat jednotní ve svém cíli a vyvíjet tlak na Putina a jeho válečnou mašinerii. Způsobit jim další bolestivé zásahy, o to se snažíme od samého začátku. Když jde o svobodu, tak musíme počítat, že nás to bude něco stát," pokračoval americký prezident. 

Biden také řekl, že se ministerstvo spravedlnosti bude zabývat ruskými oligarchy a hledat způsoby, jak zabavit jejich jachty nebo soukromé tryskáče. "Jde o to zajistit, aby podpora války ruské hospodářství a oligarchy bolela. Bude se to týkat hodnot stovek milionů dolarů," dodal Biden. 

EU se k USA zatím pravděpodobně nepřipojí. "Rozhodnutí bylo určeno po konzultaci s evropskými spojenci, kteří jsou na dovozu ruských neobnovitelných zdrojů závislejší než Amerika," řekl jeden ze zdrojů, který citovala agentura AP. ​Ruský zemní plyn a ropa zatím nebyly terčem drsnějších sankcí, jelikož se státy EU bály ekonomické zátěže. 

Související obsah

Dalším ze států, který uvalil embargo na dovoz energií, je Kanada. U ní se jedná pouze o symbolické gesto, protože od roku 2019 ropu z Ruska nedováží.

Ani Amerika se neocitne v nedostatku. Import z Ruska tvořil pouze 8 % celkového dovozu za loňský rok. Američtí úředníci říkají, že je potřeba urychlit přechod na obnovitelné zdroje a rozšířit vlastní energetickou produkci. V úterý odpoledne se k USA pravděpodobně připojí i Velká Británie. Britští ministři oznámili, že se obyvatelé nemusejí zásobit benzínem, jelikož jsou ostrovní energetické zdroje silné i bez něj. 

Související obsah

​Velká Británie bude ruskou ropu a produkty z ní postupně vyřazovat do konce roku 2022. "Tento přechod dá trhu, firmám a dovozcům dost času na to, aby nahradili ruský import, který činí 8 % britské poptávky," uvedl na svém twitteru ministr obchodu a energetiky Kwasi Kwarteng. 

pv, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz