Zajímavosti

Její rodina šla do války. Plánuji jejich záchranu, říká modelka Makarenko

Ukrajinci žijící v Česku se nyní musí vypořádávat s tím, že jejich příbuzní se zničehonic ocitají na válečném poli. Nejbližší příbuzní Taťány Makarenko byli také naverbováni. Modelka v pořadu TALK! prozradila, jak to zvládá a jaké má zprávy z Ukrajiny.

Modelka a podnikatelka Taťána Makarenko je původem z Oděské oblasti na Ukrajině. "Narodila jsem se v Belce u Oděsy. Když mi bylo devět let, tak jsem se přestěhovala do Česka pouze s maminkou, ale všichni ostatní zůstali. Nyní je tam celá rodina a nechce z Oděsy odejít," popsala modelka.

Podle ní i přestože to vypadá, že uprchlická vlna je masivní, valná většina obyvatel nechce rodnou zem opustit. "Muži, synové, otcové nechtějí odejít z Ukrajiny pryč a častokrát i jejich ženy a děti chtějí zůstat, protože chtějí bojovat. Na druhou stranu jsou si vědomí, že toto ještě potrvá a není to ještě konec," řekla Makarenko.

"Je to pro mě těžké, ale musím být racionální a smýšlet jako člověk, který potřebuje pracovat. Vstávám i usínám s pocitem úzkosti. Neustále se dívám, co se děje," nastínila své pocity modelka.

Související obsah

Naverbováni do armády byli i její otec a bratr. "V pondělí mi táta posílal fotku, že tam jsou spolu s bratrem a měli zbraně v ruce. Bylo to pro mě stresující. Tatínek volal a říkal, ať se nebojím, s bratrem si píšeme na instagramu," doplnila Makarenko s tím, že ve válce má i další členy rodiny. 

Podle informací od její rodiny je náročné už jen dostat se pro potraviny kvůli kontrolám. "Takže představa, že bych se měla dostat z Oděsy do Kyjeva a pak ještě do Prahy? To nejde. Babička nemá ani auto, bratři od maminky také ne, ale jejich synové jsou také ve válce. Ale pokud bude potřeba, tak uděláme všechno, abychom je sem dostali. Teď konkrétní scénář není vymyšlený, protože nevíme, jak tam můžeme dojet," dodala.

Související obsah

​​Na Ukrajině byla naposledy v létě, nedorozuměním při koupi letenek se poprvé v životě podívala do hlavního města. "Asi naposledy jsem tak viděla Kyjev, jaký už nikdy nebude. Asi to tak mělo být, bylo to skvělé a bylo to nejlepší, co se mohlo stát," vzpomíná.

Ale už tehdy v létě její rodina říkala, že si tam ruští vojáci obhlíželi terén. "Ta situace nenastala ze dne na den, bylo to podle mě dlouho připravované," myslí si o situaci modelka. 

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz