Domácí

Dobrá zpráva pro klienty Sberbank. Instituce začne vyplácet náhrady vkladů

Český garanční systém začne od středy vyplácet náhrady vkladů klientům Sberbank. Té se Česká národní banka (ČNB) rozhodla odebrat licenci kvůli vazbám na Rusko. Náhradu v maximální výši 2,5 milionu korun si budou moci vyzvednout všichni klienti.

Česká národní banka (ČNB) na začátku minulého týdne oznámila, že zahájila kroky k odebrání bankovní licence banky Sberbank. Ve středu Sberbank uvedla, že odchází z Evropy, a lidé, kteří v ní měli uložené peníze, se k nim rázem nemohli dostat.

"Jedná se zhruba o 100 tisíc klientů, rozsah krytých vkladů tam byl zhruba 28 miliard," uvedl vedoucí právník Garančního systému finančního trhu Tomáš Hejduk.

Související obsah

Náhrady vkladů bude Garanční systém vyplácet prostřednictvím poboček Komerční banky od středy. Vyplácet se budou maximálně tři roky. Garanční systém vyplatí 100 procent vkladů klientům Sberbank, maximálně do 2 499 500 korun na jednoho vkladatele. Ti, kteří měli na účtu víc, než je pojištěná částka, mohou využít režim zvýšených náhrad.

"Podstatné je, aby si každý opravdu pečlivě prošel, ideálně třeba na webu garancnisystem.cz, na co má nárok. Chci zejména upozornit na to, že řada lidí by mohla mít nárok na zvýšenou částku až 200 tisíc eur, ale musí dodržet limit a podat žádost do 28. dubna," sdělila místopředsedkyně Sněmovny Olga Richterová (Piráti).

Problémy s vyplácením peněz řeší teď i několik desítek advokátů a notářů. Ti měli na účtech u banky miliony korun svých klientů, které měli svěřené v úschově.

Související obsah

"Jedná se řádově o 50 advokátů, kteří tam vedou účty advokátních úschov. Pokud jde o objem finančních prostředků, tak je to řádově stovka milionů korun," poznamenal právník Robert Němec.

"Pojišťovny toto berou jako výluku. Takže my jsme se v tuto chvíli dostali do nějakého vakua. Je potřeba to řešit už v tomhle případě, ale minimálně tomu předcházet i do budoucna," má jasno poslanec Patrik Nacher (za ANO).

Klienti advokátů a notářů tak zřejmě přijdou například o peníze, které měly sloužit na splátky nemovitostí, které stály více než pět milionů korun.

ls, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz