Domácí

Konec Sberbank v Česku: Jak to bude s vklady a půjčkami

Česká pobočka Sberbank se kvůli ruské agresi na Ukrajině a následnému odlivu peněz dostala do problémů. Proto zveřejnila odpovědi na klíčové otázky svých klientů. K situaci se vyjádřila i Česká národní banka (ČNB).

Sberbank ve středu oznámila, že se stahuje z Evropy, a tedy i z Česka. Jak to bude s účty, půjčkami a hypotékami jejích klientů, se dočtete níže ve článku. Přehled, jak řešit nejčastější situace, zveřejnila na svých stránkách Sberbank, ČNB a poradil také ekonom Lukáš Kovanda.

Kdy se dostanete k penězům a zrušení účtu

Účet momentálně zrušit nejde, ale peníze budou lidem vypláceny na určených pobočkách Komerční banky (KB). Běžným klientům to bude umožněno od 9. března. Bezhotovostně si bude možné peníze převést na všech pobočkách KB, převody v hotovosti jsou omezeny na 40 vybraných míst. Spěchat nemusíte, na výběr mají klienti Sberbank čas tři roky.

Převedení výplaty mzdy

Převeďte si výplatu mzdy na jiný účet. Sberbank po rozhodnutí ČNB nemůže přijímat žádné platby. Ty šly zpět na účet odesílající banky.

Související obsah

Nefunguje internetové bankovnictví a musím zaplatit splátku

Všichni klienti dostanou brzy veškeré informace o tom, jak splatit bance peníze. I nadále platí, že klienti musí plnit své závazky vůči bance. Do zpoždění se splácením se můžete dostat jen tehdy, kdy odeslání platby nic nebrání.

Trvalé příkazy a inkasa

Sberbank výši zůstatku na účtech klientů musela zafixovat na hodnotách z 28. února 2022 a informaci předala Garančnímu systému finančního trhu. To znamená, že všechny trvalé příkazy a odchozí platby jsou zablokovány a celkový zůstatek na účtu se nebude měnit.

Související obsah

Poplatky za vedení účtu a ostatní služby v situaci, kdy nemají klienti k účtům přistup

Tento problém je v řešení. Sberbank se pokouší snížit negativní dopady na klienty.

Jak se dostat k výpisům z účtu, trvalým příkazům a inkasům

Přístup do internetového bankovnictví Sberbank umožnila a klienti mají možnost zjistit výši zůstatku na účtu, dostanou se k trvalým příkazům a inkasům.

Odchozí platby z uplynulých dnů

Platby odeslané do 24. února odešly v pořádku, stejně tak část plateb z následujícího dne. Ty, které se nepodařilo uskutečnit, jsou zpátky na účtu odesílatele.  

Související obsah

​Jak je to s hypotékami včetně těch, které lidé ještě nezačali čerpat

Tyto hypotéky se ani čerpat nezačnou a Sberbank bude s klienty rozvazovat smlouvu. Splátka hypotéky bude probíhat jako doposud. "Pokud dlužník má splácet svoji hypotéku u Sberbank CZ dalších 25 let, těžko ji celou dobu bude splácet likvidující se akciové společnosti. Musí si tedy hypotéku převést k bance jiné, tedy ji refinancovat," uvedl Kovanda.

Jak je to s vklady obcí

Pouze obce, kterým náleží výnos z daní nebo podíly na nich, mohou své vklady pojistit, a to do výše 500 tisíc eur (asi 12,5 milionu korun). Pohledávky z nepojištěných vkladů měst a obcí se budou řešit až při likvidaci nebo insolvenčním řízení. Na to přijde řada až po odejmutí bankovní licence.

Trvalý příkaz na splácení půjček a úvěrů

Klienti banky musí splácet své půjčky a úvěry. Splátky budou posílat na speciální účty vedené u Sberbank. Čísla účtů a bližší informace přijdou klientům do e-mailu. Peníze z účtů nelze na splácení použít, dokud si je klienti nevyberou u KB.

Česká národní banka začala s odebíráním bankovní licence Sberbank v pondělí 28. února 2022. Všechny neanonymní vklady do výše 100 tisíc eur (téměř 2,5 milionu korun) jsou pojištěné.

Co opatření ČNB vůči Sberbank znamená

Česká národní banka nařídila 28. února 2022 Sberbank CZ, aby se zdržela:
1. jakéhokoli jednání spočívajícího v poskytování úvěrů včetně umožnění čerpání úvěrů nebo jejich části a prodloužení splatnosti již poskytnutých úvěrů;
2. jakéhokoli jednání spočívajícího v přijímání vkladů;
3. jakéhokoli jednání vedoucího k pořizování (nákupu) aktiv s přiřazenou rizikovou váhou větší než 0 % podle článků 114-134 Nařízení s výjimkou aktiv nutných k zajištění běžného provozu a s výjimkou ukládání vkladů v bankách, kterým byla k jejich činnosti udělena licence podle ustanovení § 1 odst. 1 zákona o bankách nebo bankách se sídlem v členských státech Evropské unie s výjimkou bank ze skupiny Sberbank;
4. zcizování aktiv či jejich zatěžování právy třetích osob.
Zdroj: ČNB
pv, TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz