Domácí

Písmeno Z jako hákový kříž. Je to symbol zločinu proti míru, uvedlo ministerstvo

Rusové mají symbol, kterým vyjadřují souhlas s invazí na Ukrajinu, a to písmeno Z. Označuje ruskou vojenskou techniku na území Ukrajiny. Objevilo se už i u nás. Na to nyní reagují české úřady. Ministerstvo vnitra dá tomuto symbolu stejný status, jako má například hákový kříž. Za jeho používání by tak mohlo hrozit i trestní stíhání.

Ruské vlajky, stovky nadšených mladých lidí podporujících ruského prezidenta Vladimira Putina a všudypřítomný znak Z. Taková videa nyní kolují po sociálních sítích a vzbuzují rozpaky.

"Z mého pohledu je to vlastně ekvivalent toho, když se třeba někdo hlásí k nacistickému hnutí nebo k jiným extrémistickým proudům, že tímto schvaluje ruskou agresi," okomentoval expert na extremismus Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity v Brně.

Znak Z se poprvé objevil už na začátku ruské invaze. Světová média tehdy začala spekulovat, co tento symbol na ruské technice znamená. ​Objevil se na vojenském shromáždění v sibiřském Kemerovu, používají jej podporovatelé prezidenta Putina na poloostrově Krym nebo jsou takto označená auta. Znak Z jakoby se objevoval stále častěji a to i mimo bitevní pole.

Související obsah

"Řada lidí, kteří ho podporují, v tom vidí to, co on říká. Denacifikace, to je především ten hlavní pojem, který v Rusku bude vždycky každý slyšet vzhledem k druhé světové válce a že tu můžou být i silně nacionalistické elementy v Rusku," řekl bezpečnostní analytik Andor Šándor.

Z se už dokonce dostalo i do Česka, třeba na pardubické vlakové nádraží:

"Pokud je tedy symbol Z zneužíván k podpoře invaze na Ukrajinu, může dle ministerstva vnitra jít o schvalování vedení útočné války, tedy zločinu proti míru," uvedlo ministerstvo vnitra. O snaze ministerstva jako první informoval portál Neovlivní.cz.

Spekuluje se sice o podobnosti symbolu Z s hákovým křížem. Řada odborníků to ale odmítá. "Je to standardní postup u vojenských akcí, že se to označí, aby to bylo rozlišitelné, aby se zamezilo střelbě do vlastních," vysvětlil bezpečnostní analytik Jan Ludvík.

Aneta Bednárová, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz