Napřímo

Vondra a Dobrovský: Ječel na nás, že kazíme jejich hru. Nyní sklízíme plody Obamovy slabosti

Ameriko, neopouštěj nás. To před několika lety napsalo 22 intelektuálů v otevřeném dopisu tehdy ještě prezidentu Baracku Obamovi. Mezi signatáři byli i Václav Havel, Alexandr Vondra či Luboš Dobrovský. Vondra a syn Dobrovského ve středečním pořadu napřímo promluvili o tom, že ruskou invazi předpokládali už před lety.

V roce 2009 bývalí mocní postsovětských zemí poslali otevřený dopis tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi. V něm vyjádřili obavy, že kvůli sbližování Ruska a USA bude střední Evropa obětována. Jak jasnozřivý tehdejší apel byl a před čím se Putin zastaví?

Mezi signatáři otevřeného dopisu byli i bývalý prezident Václav Havel, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, europoslanec Alexandr Vondra a exministr obrany Luboš Dobrovský. "Ti lidé, kteří to podepsali, těch 22 signatářů, měli pravdu. Rusko nebylo připraveno na žádné velké přátelství a my jsme věděli dobře, že se máme mít na pozoru," říká Jan Dobrovský, syn signatáře Dobrovského.

Související obsah

​Tvůrcem dopisu byl právě Alexandr Vondra. "Hlavní důvod byl tehdy útok na Gruzii a my jsme se začali bavit o tom, že skončila éra pohody budování ráje na zemi a je potřeba začít brát závazky v rámci aliance o společné obraně vážně, protože NATO bylo velmi aktivní v mírových misích, ale zanedbávali ochranu východního křídla," popisuje Vondra.

Proto připravil text, ve kterém vyzýval Obamu, aby se postavil za posílení Severoatlantické aliance na východním křídle. "Aby se obnovila vojenská cvičení, aby se vydávalo dost peněz na obranu a aby se rozmístily systémy protiraketové obrany. Tento text jsme pak předložili politikům zejména ze zemí střední a východní Evropy, kteří se podíleli na všech krocích při posilování svobody a demokracie v tomto regionu," doplňuje europoslanec.

Související obsah

​Bohužel odpověď na dopis nebyla taková, jakou si signatáři představovali. Podle Vondry USA tehdy podlehlo iluzi, že s Ruskem se dají nějakým způsobem resetovat vztahy. "Nikdy nezapomenu na diskuzi s významným diplomatem Michaelem McFaulem, jak na nás v Bílém domě ječel, co jsme si to dovolili, že jim kazíme jejich hru. Ale kvůli Obamově slabosti východní politiky sklízíme důsledky dodnes," nastiňuje.

Dopis se setkal s kritikou i na domácí půdě, výrazné hlasy proti tomu zněly převážně ze sociální demokracie. "Kvůli Lubomíru Zaorálkovi a dalším jsme propásli příležitost, on zcela evidentně jednal pod vlivem tehdejších ruských dezinformátorů," myslí si Vondra.

Související obsah

​Podle Dobrovského na základě tohoto dopisu a reakce Ameriky znamenala odchod amerických zájmů z naší části Evropy. "Takže tady umožnila řádit ruské rozvědce, a dokonce udělat první společenský rozkol na něčem, co se týkalo naší obrany. Tenhle vzor chování by mohl být mementem, tedy ukázkou toho, že ne všichni, kteří upozorňují na nebezpečí, jsou jen bloudi," říká Dobrovský.

Podle něj Ukrajina není cílem, ale cílem jsou hranice bývalého Sovětského svazu. "Pokusí se o to určitě nějakým způsobem, který my neznáme," obává se Dobrovský. Podle něj by na to vojáci NATO měli být připraveni a měli by na těch hranicích už být.

Podle Dobrovského i Vondry není hrozba použití jaderných zbraní reálná a slouží spíše něco jako odstrašení. "Já jsem optimista jako Saša a zdá se mi, že Ukrajina by prohrát nemusela," věří Dobrovský.

Sestřih toho nejdůležitějšího naleznete v reportáži z Televizních novin:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz