Zahraničí

Zajatý ruský velitel poodkryl Putinovy plány. V pokynech měl i zabíjení civilistů

Ukrajinská bezpečnostní služba zveřejnila video s výpovědí dalšího zajatého ruského vojáka. Tentokrát se jedná o velitele čety, který je jedním ze dvou přeživších. Prozradil, že jejich úkolem bylo dobýt město Charkov do tří dnů. V pokynech byl i rozkaz zabíjet civilisty.

Bezpečnostní služba Ukrajiny zveřejnila svědectví jednoho z prvních ruských zajatců, který přiznal, že na Ukrajinu nejel na cvičení, jak tvrdili mnozí jiní vojáci, ale dobývat a zabíjet. Z výpovědi je patrné, že se jedná o velitele čety, který hranice překročil 24. února, v den začátku války.

Po dotazu, jaký měli úkol, odpověděl: "Dobýt město Charkov, okupovat všechny hlavní silnice, uzavřít únikové cesty pro civilisty a obsadit město. Zahájit palbu v případě kladení odporu, a to i po všech obyvatelích města." Na otázku, zda měli rozkaz ostřelovat civilisty, řekl jasné ano.

Související obsah

​Přiznal také, že součástí pokynů bylo ostřelování obytných budov. Rusko přitom od začátku invaze tvrdilo, že útoky jsou zacíleny pouze na vojenské objekty.

Z jeho slov je zřejmé, že plány Vladimira Putina nebyly naplněny. Charkov totiž měli vojáci dobýt za tři dny. Ani teď po dvou týdnech však druhé největší ukrajinské město není pod kontrolou ruské armády.

"Řekli dobýt město a čekat na další úkoly. Další úkol by byl pokračovat v ofenzívě po území a dobývat ostatní města," dodal zajatý velitel. Z jeho čety prý přežili pouze dva lidi. On a voják, který ho při palbě odtáhl do přilehlého lesa. Celé svědectví si můžete poslechnout ve videu pod titulkem článku.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz