Zajímavosti

Tři varovné příznaky, které se objevují po probuzení. Mohou znamenat rakovinu

Tři varovné příznaky, které se objevují po probuzení. Mohou znamenat rakovinu
Ilustrační fotografie Zdroj: Profimedia

Klíčem k léčbě obávané rakoviny je především její včasné zpozorování. Zákeřná nemoc ale často nemá zřetelné příznaky. Zásadní informace o vašem zdravotním stavu přitom mohou přinést zdánlivé drobnosti. Například jak vám je hned po probuzení.

Tím nejdůležitějším při léčbě rakoviny je její včasné odhalení. Pokud se ji podaří odhalit v prvotních stádiích, mohou lékaři zabránit množení rakovinotvorných buněk. Pacienti tak mají mnohem větší šanci zákeřnou nemoc porazit.

Podle britského farmakologa Abbase Kananiho existuje několik raných příznaků rakoviny, které se projevují ihned po probuzení. Kanani jmenoval tři konkrétní symptomy, na které by si lidé měli dát pozor.

Související obsah

Tím prvním je bolest hrdla a kašel. "Opakované probouzení s bolavým hrdlem, které trvá alespoň dva týdny, je důvodem k obavám. Tím spíše, pokud se nejeví známky zlepšení," varuje Kanani. Stejně tak je znepokojivý ranní kašel, pokud trvá déle než dva týdny. Obzvláště to platí pro pravidelné kuřáky.

Druhým příznakem je ranní únava. Běžná ranní ospalost je v pořádku, ale pokud není únava hned po probuzení obvyklá nebo přetrvává i po zbytek dne, je to podle farmakologa důvod k návštěvě lékaře.

Související obsah

Posledním příznakem, který Kanani uvádí a který může být příznakem rakoviny, je výrazné noční pocení. Pokud se tedy probudíte v posteli vlhké od potu, může to být náznak nemoci. Zejména znepokojivé je noční pocení, pokud jsou s ním spojeny další příznaky. Těmi může být například únava, ztráta hmotnosti anebo tvorba modřin.

Nadprůměrné teplé dny startují pylovou sezónu i jarní únavu (2/2022):

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz