Zahraničí

Jsme v ekonomické válce, řekl mluvčí Kremlu. Rusko bojuje se sankcemi

Jsme v ekonomické válce, řekl mluvčí Kremlu. Rusko bojuje se sankcemi
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov Zdroj: TV Nova

Ruská ekonomika stojí před bezprecedentní výzvou. Musí se vypořádat s masivními ekonomickými sankcemi ze strany Evropské unie a Západu. Rusko se na sankce připravovalo od anexe Krymu v roce 2014, i tak ale má potíže se s postihy vyrovnat.

Evropská unie ve středu dále rozšířila sankční seznam vůči Rusku. Připsala na něj dalších 160 jmen ruských oligarchů a zákonodárců. Zaměřila se přitom hlavně na námořní sektor a kryptoměny.

Rusko sankce považuje za otevřenou ekonomickou válku, z níž obviňuje především USA. "Spojené státy vyhlásily Rusku hospodářskou válku. Rusko udělá vše, co bude nutné, aby ochránilo své zájmy," sdělil ve čtvrtek mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle portálu Business Standard.

Související obsah

Související obsah

Před ruskými ekonomy ale stojí nesmírně náročný úkol. V tuto chvíli se dá totiž jen stěží odhadnout, na co se ruské hospodářství musí zaměřit. Hospodářská situace Ruska je velmi nestabilní. "Vidíme, že situace na energetickém trhu se vyvíjí velmi rychle a turbulentně. Nevíme však, jak daleko ty turbulence zajdou," přiznal Peskov.

Rusko sankce očekávalo a důkladně se na ně chystalo. "Mnohokrát jsme říkali, že sankce jsou očekávány. Různé typy sankcí byly předem analyzovány. Stejně tak jsme připravili plány, jak minimalizovat jejich dopad," tvrdil Peskov. Navzdory připravovaným zásobám a zákrokům, které měly zmírnit dopad postihů, ale i tak sankce Rusko zasáhly velmi tvrdě.

Sankce na Rusy dopadají ze všech stran. Zasáhly i obyčejné občany:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz