Domácí

Z Ukrajiny může chtít do Česka utéct až milion lidí, varuje humanitární organizace

Z Ukrajiny může chtít do Česka utéct až milion lidí, varuje humanitární organizace
Fronta uprchlíků | Zdroj: TV Nova

Člověk v tísni úspěšně poskytuje pomoc po celém území Ukrajiny. Lidem tam humanitární organizace dováží například základní potraviny a vodu. Pokud by se ruská agrese stupňovala, může do Čech utéct až milion Ukrajinců, varuje organizace

Humanitární organizace Člověk v tísni vybrala přes 1,5 miliardy korun pro Ukrajinu. Ty z větší části poputují přímo na Ukrajinu a na ukrajinské hranice s Rumunskem a Moldavskem.

"Momentálně nejvíce pomáháme na západě Ukrajiny a v posledních dnech se nám daří dovážet humanitární pomoc i na východ Ukrajiny do nejzasaženějších míst. Dovážíme tam tu nejzákladnější pomoc, jako je voda, potraviny a podobné věci," řekl člen humanitární organizace Daniel Hůle, který poskytl rozhovor v Poledních Televizních novinách.

Související obsah

Se stále se navyšujícím počtem uprchlíků je podle Hůly jasné, že organizace bude muset čím dál více působit i v Česku. Výsledný počet uprchlíků v Česku závisí na vývoji situace na Ukrajině.

"Jestli se bude ruská agrese stupňovat vůči civilnímu obyvatelstvu, jak se to ukazuje v posledních dnech, tak to může přimět další miliony lidí vydat se na cestu. Tady v Česku se můžeme postupně dostat až k hranici milionu uprchlíků, zatím ale ty scénáře odhadují půl milionu Ukrajinců," vysvětlil.

Také upozornil na fakt, že solidarita ze strany Čechů bude přirozeně opadat, proto musí vláda myslet do budoucna a předcházet tak možným komplikacím.

Praha nezvládá nápor uprchlíků. Asistenční centrum je přetížené:

luk, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz