Zahraničí

Rusko chystá útok na Černobyl. Chce z něj obvinit Ukrajinu, tvrdí tajné služby

S velmi znepokojivou zprávou teď přišly ukrajinské tajné služby. Podle jejich nejnovějších informací má Rusko chystat teroristický útok na jadernou elektrárnu Černobyl. A z jejího zničení by pak chtěl prý Kreml obvinit Ukrajinu.

Vladimir Putin nařídil přípravu teroristického útoku na Černobylskou jadernou elektrárnu. Tak znějí poslední informace od ukrajinských tajných služeb. Svět by tak mohl už brzy čelit další jaderné katastrofě.

"Nevidím žádný důvod, co by mělo být cílem toho teroristického útoku. Protože ji mají pod kontrolou. Jenom blázen a hlupák by se snažil vyvolat nějakou jadernou katastrofu," myslí si bezpečnostní expert Andor Šándor.

Motivem by ale podle Ukrajinců mohl být fakt, že chce Rusko svalit vinu za provedený útok právě na Kyjev. Ukrajinci tvrdí, že přípravy jsou v plném proudu. "Okupanti vytvoří falešné důkazy, které podpoří jejich verzi. V okolí letiště Hostomel jsme viděli ruské vozy s lednicemi, do kterých dávali těla mrtvých ukrajinských vojáků. Existuje možnost, že je budou později vydávat za padlé diverzanty," uvádí tajné služby.

Související obsah

Úřady od čtvrtečního večera uvádějí, že ztratily veškerý kontakt se zaměstnanci uvnitř Černobylu. Kvůli poškozenému elektrickému vedení je problém s přívodem energie do areálu. Uvnitř je stále asi stovka zaměstnanců, včetně Valentynina otce. Dívka štábu TV Nova prozradila, že její rodiče spolu ale stále komunikují.

"Jedna pevná linka, která spojuje Černobylskou elektrárnu a kanceláře ve Slavutyči, stále funguje. Moje máma tam chodí jednou denně a volá tátovi. Naposledy spolu mluvili v pátek ráno. Elektřinu jim tam mají opravit Bělorusové, ale zatím tam táta nikoho neviděl," uvedla Valentyna.

Ukrajina obviňuje Rusko z nukleárního terorismu také kvůli útokům na výzkumné středisko nedaleko Charkova, které má svůj vlastní experimentální jaderný reaktor. Rusům se už podařilo zasáhnout pětipatrový hotel v jeho blízkosti. Poškozená je po útoku také největší evropská jaderná elektrárna v Záporoží. Radiace odtamtud ale neuniká.

Radek Škoda o možném teroristickém útoku na Černobyl:

 

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz