Zahraničí

ON-LINE: Ukrajinci ve válce ztratili 1 300 vojáků. O míru by s Rusy mohli jednat v Jeruzalémě

Od vpádu ruských vojsk na území Ukrajiny uplynulo už sedmnáct dnů. Silným útokům čelily v noci na sobotu například ukrajinská města Dnipro, Mykolajiv nebo Luck, kde při bombardování letiště zemřeli čtyři vojáci a šest lidí bylo zraněno. Podle ukrajinské rozvědky navíc Rusko začíná mobilizovat jednotky na Donbasu a Krymu. Od začátku ruské invaze zemřelo na 1 300 ukrajinských vojáků. Během soboty se humanitárními koridory podařilo ze zasažených oblastí evakuovat na 13 000 civilistů. Hospodářské sankce proti Rusku zasáhly i trh s diamanty a moskevská burza zůstane třetí týden zavřená.

  • Mariupol čelí humanitární katastrofě. Do města se už týden nedostala pomoc a kvůli masivnímu ostřelování nemůže probíhat evakuace. Od začátku invaze tam zemřelo nejméně 1 582 civilistů.
  • Prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu oznámil, že od začátku ruské invaze zemřelo 1 300 ukrajinských vojáků.
  • Mírové jednání Kyjeva a Moskvy by se podle Zelenského mohlo konat v Jeruzalémě.
  • Od začátku ruské invaze zemřelo na Ukrajině podle tamních úřadů 79 dětí a téměř 100 bylo zraněno .Nejvíce obětí je v oblasti Kyjeva, Charkova i Doněcka.
  • Rusko začíná mobilizovat jednotky na Donbasu a Krymu. Snahou je podle šéfa ukrajinské vojenské rozvědky Kyryla Budanova doplnění záloh ruských sil.
  • Ukrajina během soboty evakuovala humanitárními koridory 13 000 civilistů, což je dvakrát více než během pátku.
  • USA v pátek vydaly nařízení, kterým zakazují dovoz některých ruských výrobků včetně neprůmyslových diamantů. Bidenovo embargo podle CNN cílí přímo na ruskou společnost Alrosa, která je podle USA největší těžební společností na světě a podílí se jednou třetinou na světové produkci diamantů.

Ztráty Ruska jsou podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského největší za poslední desetiletí. "31 ruských taktických skupin je nyní neschopno boje," uvedl.

Také v noci z pátku na sobotu čelila ukrajinská města masivnímu ostřelování. Při útoku na letiště v Lucku zemřeli čtyři vojáci a šest lidí bylo zraněno. Boje probíhají také v Mykolajivu, kde podle guvernéra regionu Vitalije Kima zasáhly ruské jednotky kavárnu, obytný dům i parkoviště u velkého nákupního centra.

Stále probíhají evakuace lidí. Ukrajina během soboty evakuovala humanitárními koridory na 13 000 civilistů, což je zhruba dvakrát více než v pátek. Jen z města Sumy bylo podle vicepremiérky Iryny Vereščukové evakuováno kolem 8000 lidí, informuje Kyiv Independent.

Izraelský premiér Naftali Bennett měl poradit prezidentu Zelenskému, aby přijal nabídku Putina na ukončení války. "Být vámi, přemýšlel bych o životech svých lidí a přijal bych nabídku," měl říci Bennett při úterním telefonátu s ukrajinskou hlavou státu. Ukrajinský vyjednavač Mychajlo Podoljak však poté popřel, že by Bennett Zelenskému radil, aby přijal Putinovy požadavky.

Situace v Mariupolu

I nadále se však nedaří dostat obyvatele z města Mariupol, které je pod neustálou palbou. Přibližně týden se tam nedostala humanitární pomoc. Zásoby potravin a léků jsou tak kritické.

Související obsah

"Každých 30 minut létala nad městem letadla, útočila na obytné oblasti a zabíjela civilisty, včetně seniorů, žen a dětí," uvedl starosta Mariupolu Vadym Bojčenko. Podle tamních úřadů zemřelo od začátku ruské invaze v Mariupolu nejméně 1 582 civilistů.

Rozsáhlé hospodářské sankce proti Rusku ovlivňují i celosvětovou nabídku diamantů používaných ve šperkařství. USA v pátek vydaly nařízení, kterým zakazují dovoz některých ruských výrobků mimo jiné i neprůmyslových diamantů. Zákaz přímo cílí na ruskou společnost Alrosa, kterou americká vláda označila za největší těžební společnost na světě, která je zodpovědná za 90 % ruské kapacity těžby diamantů a na jejíž produkci připadá 28 %, tedy téměř třetina, světové produkce diamantů, informuje CNN. Moskevská burza uvedla, že hlavní akciový trh země zůstane nadále uzavřen do 18. března.

Ukrajina se bojí, že by Rusko mohlo provést jaderný útok. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz