Zahraničí

Další selhání OSN. Ve válce na Ukrajině je zcela bezzubá

Je Organizace spojených národů (OSN) schopná sehrát dostatečnou roli v konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem? Tuhle otázku řeší experti z celého světa už několik dní. OSN by to přitom měla mít v popisu práce – navíc je to organizace, do které členské země platí povinné příspěvky v řádu milionů.

OSN oficiálně vznikla 24. října 1945. Tedy krátce po skončení druhé světové války. Sdružuje dnes 193 zemí světa. Její cíl je udržování mezinárodního míru

"Toto selhání nevidíme jen zde, to jsme mohli sledovat u Islámského státu na Středním východě, mohli jsme to sledovat za Irácké války, za války v Jugoslávii. Bohužel OSN je těžkopádná na tyto konflikty, reaguje velice pomalu," míní bezpečnostní analytik David Rožek.

A v čem je kámen úrazu? V právu veta. Tím disponují stálí členové Rady bezpečnosti OSN – těch je pět: Spojené státy americké, Čína, Velká Británie, Francie a právě i Rusko. Když se hlasovalo o rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajině, Rusko jednoduše návrh vetovalo.

"Funkce Rady bezpečnosti OSN je zablokovaná a tím pádem jsou zablokované i další nástroje, které může OSN použít," vysvětluje Rožek.

Související obsah

​Několik dní po neúspěšném hlasování Rady bezpečnosti hlasovaly státy o rezoluci odsuzující ruskou invazi na Ukrajinu v dalším orgánu OSN, Valné shromáždění, kde jsou zastoupeny všechny členské země. Tentokrát byla přijata.

"To je asi nejhlasitější projev, který se na půdě OSN odehrál, samozřejmě fungují tam nějaké organizace OSN pro uprchlíky, pro pomoc dětem, a podobně. Ovšem ty v podmínkách vojenského konfliktu toho v zásadě příliš mnoho dělat nemohou," řekl pro TV Nova politolog Ondřej Soukup.

Není rezoluce jako rezoluce. Zatímco usnesení orgánu Valného shromáždění jsou ve vztahu k členským státům OSN pouze doporučující, v případě Ukrajiny jde tedy o symbolickou podporu. Rezoluce Rady bezpečnosti jsou závazné a Rada může jejich plnění vynucovat.

Související obsah

​"Potom by mohlo dojít skutečně k zavedení nějakých sankcí, nucení k nějakým výplatám a podobně, ale to se prostě pohybujeme v ryze teoretické rovině," vysvětluje Soukup, co by bylo, kdyby Rada bezpečnosti rezoluci o Ukrajině přijala. "Prostě dokud bude mít Rusko právo veta, tak nelze očekávat, že by došlo k nějakým krokům proti Rusku," dodal Soukup.

Podle expertů je už delší dobu zapotřebí OSN reformovat, zatím se to ale neděje. A případná nová varianta OSN bez států, se kterými ostatní země nesouhlasí, by ztrácela smysl.

TN.cz, Aneta Bednárová, vbo
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz