Zahraničí

Harry strašlivě urazil Brity. "Na mši za dědečka nejdeš a sem ano?" ptají se

Harry strašlivě urazil Brity. "Na mši za dědečka nejdeš a sem ano?" ptají se
Princ Harry Zdroj: Profimedia

Princ Harry se dostal pod palbu kritiky britské veřejnosti i královské rodiny. Nebude se totiž účastnit vzpomínkové bohoslužby za svého dědečka prince Philipa. Našel si ale čas na účast na sportovní akci v nizozemském Haagu, která se koná jen několik týdnů po mši. Podle blízkého okolí královské rodiny se princ jenom vymlouvá.

Británie se chystá na výročí úmrtí prince Philipa, vévody z Edinburghu, manžela královny Alžběty. V dubnu to bude rok ode dne, kdy Alžběta ovdověla. Na 29. března je proto naplánována vzpomínková mše za zesnulého prince, která se bude pořádat ve Westminsterském opatství.

Na mši ovšem bude chybět jedna důležitá postava. Princ Harry, vnuk prince Philipa, totiž oznámil, že se bohoslužby nezúčastní. Podle portálu Daily Mail Harry, který trvale žije s manželkou Meghan v Kalifornii, do Británie nepřijede kvůli obavám o svou bezpečnost.

Související obsah

Jedná se především o jeho osobní ochranu. Harry, který se vzdal královských privilegií, má totiž pocit, že by se o něj jemu přidělená ochranka nestarala dostatečně dobře a nedokázala by mu zajistit dokonalou bezpečnost.

Podle odbornice na královskou rodinu Angely Levinové se ale princ jenom vymlouvá. "Harry to celé pochopil špatně. Pokud se zúčastní akce pořádanou korunou, dostane policejní ochranu. Když si ale vyjde ven s přáteli, právo na ochranu už nemá," vysvětlila Levinová. Podle ní použije Harry stejnou výmluvu, aby se vyvlékl z oslav 70. výročí korunovace královny Alžběty.

Související obsah

Jako by ale nestačilo, že se Harry nezúčastní mše za svého dědečka, princ má v záloze ještě jednu ránu. Jen několik týdnů po konání bohoslužby totiž poletí do nizozemského Haagu, aby navštívil sportovní akci Invictus Games. Tyto hry založil sám Harry v roce 2014 na podporu vojenských veteránů.

Čeká se, že neúčast na bohoslužbě za prince Philipa Harryho už tak napjaté vztahy s královskou rodinou nevylepší. Harry navíc plánuje vydat své paměti, ve kterých svou rodinu s nejvyšší pravděpodobností nebude šetřit. Princova autobiografie má vyjít ke konci letošního roku.

Na to, proč jsou vztahy mezi Harrym a zbytkem královské rodiny napjaté, se můžete podívat v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz