Zahraničí

Na severní Irák dopadly rakety. Vypáleny měly být z Íránu

Severoirácké město Irbíl, které je centrem iráckých Kurdů, se v nedělních časných ranních hodinách stalo terčem ostřelování. Dopadlo na něj několik balistických střel, a to v blízkosti budovy nového amerického konzulátu. Ta je ale teprve rozestavěná. Ostřelování si podle prvotních informací nevyžádalo žádné oběti.

Podle americké stanice CNN na Irbíl dopadl přibližně tucet balistických raket. Místní představitelé uvedli, že rakety byly vypáleny "z východu za iráckými hranicemi".  Útok poškodil několik budov a jeden člověk při něm byl lehce zraněný.

Podle prvních informací měla být zasažena americká základna, později se psalo o konzulátu. V blízkosti něj skutečně rakety dopadly, rozestavěnou budovu ovšem nezasáhly. Na twitteru to podle CNN potvrdil mluvčí kurdské regionální vlády Lawk Ghafurí.

Související obsah

​"Irbíl se podobným zbabělým útokům postaví. Odsuzujeme teroristický útok na Írbíl a vyzýváme jeho obyvatele, aby zůstali v klidu a řídili se pokyny úřadů," uvedl předseda kurdské samosprávy Masrúr Barzání. Útok si nevyžádal žádné oběti. Podle některých zpráv byl jeden člověk lehce zraněný, podle jiných nebyl při útoku zraněn nikdo. Dopadající rakety poškodily několik domů a také sídlo televize Kurdistan 24.

Na sociálních sítích se objevilo několik videí, které natočili zřejmě lidé v Íránu a mají zachycovat odpálení raket. Jedno z nich mělo být natočeno v íránském Khasabadu.

K útoku se v průběhu neděle přihlásil Írán, respektive jeho Revoluční gardy. Podle nich jde o odvetu za zabití dvou důstojníků Izraelci při náletu v Sýrii, uvedla agentura AP.

Útok přichází ve chvíli, kdy západní státy jednají s Íránem o obnovení dohody o jaderném programu, která by vedla k částečnému uvolnění sankcí na Írán. Jednání ve Vídni se ale zasekla.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz