Domácí

V ČR začala inventura ruského majetku. Přes 12 tisíc firem má vlastníka v Rusku

V Česku se po ruské invazi na Ukrajinu rozběhla inventura ruského majetku. Na akci spolupracují úřady i s některými soukromými firmami, které státu nabídly pomoc při analýze dat. V zemi je údajně 12 tisíc firem, které mají minimálně jednoho konečného vlastníka v Rusku. Úřady zvažují, že je odříznou od dotací, veřejných zakázek i investičních pobídek.

Jednou ze společností, která by mohla mít potíže, je Aircraft Industries, dříve Let Kunovice. Muž, který je považován za vlastníka společnosti, Iskander Machmudov, je jedním z těch, kteří skončili na americkém seznamu oligarchů s vazbami na Kreml. "Ujišťovali nás, že se nemusíme bát. Tak se nebojím," řekl jeden z oslovených zaměstnanců.

Firma ale na svých stránkách spojení s Machmudovem popírá a k válce na Ukrajině vydala prohlášení. "Máme za sebou více než 80 let tradice letecké výroby, kdy v průběhu těchto let naše společnost vystřídala několik majitelů. Aktuálně je jím ruský vlastník (jiný, než uvádí média), čímž se pro nás jako společnost nejspíše spousta věcí změní. Ale my sami nevíme, jaké dopady to bude mít, a proto zatím nedokážeme odpovědět na otázky, které jsou nám pokládány," uvedla společnost.

Související obsah

Další oligarcha z amerického "black listu" Viktor Vekselberg koupil v roce 2014 firmu na zpracování drahých kovů u Prahy. Je to druhá největší společnost v Česku ovládaná Rusy. "Podle našich databází má 12 581 společností, které jsou registrovány v České republice, majitele s ruskou adresou," uvedla analytička Bisnode DaB Petra Štěpánová.

"Ovládají majetek řádově v desítkách miliard korun, 30 až 40 miliard," sdělil šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek. Podle webu Neovlivni.cz dostaly tajné služby a úřady od vlády jasný úkol, tím je sestavit seznam. "Aby bylo možné zabavovat majetky a investice ruských podnikatelů spojených s Kremlem," vysvětlila novinářka Sabina Slonková.

"My se na to teď díváme, jaká je ta struktura toho majetku," sdělil premiér Petr Fiala (ODS). Skutečný majitel je ale v řadě případů skrytý za spletí jiných firem. Řada nemovitostí je přímo ve vlastnictví Ruské federace. A to hlavně v Praze 6. Té se dokonce přezdívá "Malá Moskva". "Ruská federace má tady v Dejvicích a Bubenči kolem 30 nemovitostí," informoval starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Přímo na majetky Kremlu zatím sankce nikde ve světě nemíří. Na rozdíl od majetků jeho podporovatelů. "Současně se začíná pracovat na právním rámci celé té operace," doplnila Slonková.

Sankce se už v Česku v minulosti uplatňovaly. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov přišel v roce 2015 o výnosy ze závodních koní ustájených právě v Česku. Ve světě se aktuálně v souvislosti se zabavováním majetku mluví například o luxusních jachtách "Putinových mužů" Ališera Usmanova a Igora Sečina.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz