Zahraničí

V troskách dronu byly i zbytky pumy, tvrdí Chorvaté. Objevili i černou skříňku

V troskách dronu byly i zbytky pumy, tvrdí Chorvaté. Objevili i černou skříňku
Vojenský dron se zřítil v Záhřebu | Zdroj: Profimedia

Chorvatským hasičům se podařilo vytáhnout ze země část trosek vojenského dronu, který se v noci na pátek zřítil v hlavním městě Záhřebu. Do vyprošťovacích prací se zapojil i jeřáb. Podle chorvatského ministra obrany Maria Banožiće se zdá, že nešlo o průzkumný dron, jak se doteď myslelo. Jeho skutečný účel měl být mnohem víc znepokojující.

Chorvatští vyšetřovatelé pokročili ve zjišťování, odkud se vzal záhadný dron T-141 zvaný Striž, který spadl z nebe v noci na čtvrtek. Dron dopadl téměř kolmo a zaryl se do země ve čtvrti Jarun na okraji Záhřebu. Zanechal po sobě kráter o průměru tří metrů a hloubce jednoho metru.

Kvůli úhlu, pod kterým dopadl na zem, měli vyšetřovatelé problémy jej dostat ven. Z toho důvodu vyprošťovací práce stále trvají. Hasiči museli na vytažení větších částí dronu použít i jeřáb. "K akci jsme přistupovali velmi opatrně, jako by to byla operace očí. Museli jsme se vyhnout kořenům stromu i nedalekému elektrickému kabelu," popsal v rozhovoru pro Vijesti HTR náčelník vojenské policie Vlado Kovačević.

Související obsah

V sobotu odpoledne se ale vyšetřovatelům podařilo získat nesmírně důležitou část dronu, která jim může prozradit důležité detaily. Z trosek totiž vytáhli černou skříňku, v níž se zapisují informace o letu a stavu bezpilotního letounu. Černé skříňky jsou standardní výbavou letadel a používají se ke zjištění závad po haváriích.

Černou skříňku, kterou vyšetřovatelé získali, náraz lehce poškodil. Data v ní by ale měla zůstat neporušená. "Po rozboru dat budeme mít přesné informace. Až doposud jsme měli o dronu pouze domněnky," uvedl Kovačević.

Související obsah

V místě nárazu ale vyšetřovatelé našli více než jen černou skříňku. Některé z trosek totiž nasvědčují, že nemuselo jít o čistě průzkumný dron. Část úlomků poukazuje na to, že pocházejí z výbušnin, které měl dron přenášet.

V tuto chvíli ovšem jde pouze o domněnku, se kterou ovšem vyšetřovatelé nakládají vážně. "Stopy po výbušninách naznačují, že se nejednalo o průzkumný letoun. Našli jsme části letecké pumy. Usoudili jsme, že stejně jako dron byla i tato bomba sovětské výroby," řekl podle portálu Dnevnik chorvatský ministr obrany Mario Banožić.

Související obsah

Teorie o výbušninách v dronu ale zpochybňuje ředitel Odboru pro materiální zdroje ministerstva obrany Ivica Grebenar. Podle něj je šance na přítomnost bomb ve dronu velmi malá. "Je možné, že byl upraven a vybaven nějakým výbušným zařízením, ta možnost je ale velmi malá. Pokud by tam byly výbušniny, při dopadu by dron vzplál," tvrdí podle portálu Index Grebenar.

Mezi Chorvatskem a NATO panuje napětí. Chorvaté totiž chtějí vědět, proč sousední země nezareagovaly na cizí objekt v jejich vzdušném prostoru. "Se členy aliance bude provedena podrobná analýza toho, co se stalo. S reakcí zemí NATO nejsme spokojení, zejména Maďarska a Rumunska, které to zařízení viděly, ale nezareagovaly," uvedl ministr Banožić.

Na záběry ze Záhřebu krátce po dopadu se můžete podívat zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz