Zahraničí

Chorvatské úřady: Dron, který se zřítil u Záhřebu, nesl leteckou bombu

Bezpilotní letoun, který se minulý týden zřítil na okraji hlavního města Chorvatska Záhřebu, nesl leteckou pumu o váze až 120 kilogramů. Informovala o tom veřejnoprávní stanice HRT s odvoláním na zdroj z chorvatského ministerstva obrany. Katastrofě mělo zabránit to, že dron spadl do měkké půdy.

Dron sovětské výroby se zřítil minulý týden v parku Jarun na okraji chorvatské metropole nedaleko studentských kolejí. Exploze poničila 40 zaparkovaných aut, nikoho naštěstí nezranila. Chorvatský ministr obrany Mario Banožić vzápětí prozradil, že dron mohl nést výbušniny. "Našly se stopy po výbušninách a další vodítka, která naznačují, že nešlo o průzkumné letadlo. Našli jsme části letecké bomby," prohlásil.

Televize HRT oznámila, že dron nesl leteckou pumu o váze až 120 kilogramů. Odkazuje se na zdroj z ministerstva obrany. Katastrofě prý zabránilo to, že stroj spadl do měkké půdy, a nálož tak vybuchla pod zemí.

Související obsah

​Kdo letoun vypustil, stále není jasné. Chorvatská média spekulují, že mohlo dojít k záměně při zadávání cíle z ukrajinské vesnice Jaruň na záhřebský park Jarun. Už dříve upozorňovala na podobnost obce Žitomir. Ukrajinské město s tímto názvem se v uplynulých dnech stalo opakovaně terčem ruských leteckých útoků.

Než se dron dostal do Chorvatska, přeletěl několik zemí. Jen v Maďarsku strávil 40 minut. Chorvatsko vytknulo Severoatlantické alianci pomalou reakci, NATO tvrdí, že protivzdušná a protiraketová obrana dráhu letícího objektu sledovala.

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz