Domácí

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku. Je stará jen pár hodin

Do brněnského babyboxu někdo odložil holčičku. Je stará jen pár hodin
Ilustrační fotografie | Zdroj: Getty Images

Do babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně v pondělí někdo odložil novorozenou holčičku, podle primáře zhruba tři hodiny starou. Děťátko je podle něj zdravé a pojmenovali ho po zdravotní sestřičce, která ho z boxu vyndala, tedy Gabriela. Od zakladatele sítě babyboxů Ludvíka Hesse poté dostalo další jméno, a to Žaneta.

Dvířka brněnského babyboxu v Nemocnici Milosrdných bratří se otevřela v poledne. Dovnitř byla odložena holčička, která světlo světa spatřila jen chvilku předtím.

"Je stará tak tři hodiny, nevykoupaná, jen tak utřená v ušmudlaném triku a punčocháčích a zabalená do bleděmodré deky, pupečník má podvázaný provázkem, ale je na první pohled zdravá," řekl zakladateli sítě babyboxu Ludvíku Hessovi primář Dan Wechsler.

Související obsah

​Po sestřičce, která ji z babyboxu vyndala, dostala jméno Gabriela. Podle primáře dívenka váží 2 750 gramů a měří 48 centimetrů. U jména Gabriela ale nezůstalo.

"Já jsem ji pojmenoval Žaneta podle Žanety Dvořákové z Ústavu pro jazyk český, která si před několika dny dala práci a napsala rozsáhlý článek, jak jsou pojmenovávány děti z babyboxu," uvedl Ludvík Hess.

Gabriela Žaneta je už 234. miminkem odloženým do babyboxu, v Brně 21. V České republice je odkládáno o něco více holčiček než chlapců. Zatímco i s dnešním děvčátkem bylo uloženo do babyboxů 128 dívek, chlapců s tímto osudem je 106.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz