Zahraničí

Nečekaná slova Putinova spojence. Válka nejde podle plánu Kremlu, přiznal veřejně

Nečekaná slova Putinova spojence. Válka nejde podle plánu Kremlu, přiznal veřejně
Vladimir Putin | Zdroj: Profimedia

Ruská vojenská operace na Ukrajině nepostupuje tak rychle, jak si Kreml představoval, prohlásil šéf Národní gardy Ruské federace a bývalý Putinův ochránce Viktor Zolotov. Výroky z úst jednoho z nejbližších spojenců ruského prezidenta představují dosud nejsilnější veřejné přiznání, že postup Moskvy na ovládnutí sousední země nejde podle plánu.

Zolotov je bývalým šéfem Putinovy ochranky a v současnosti také jedním z jeho hlavních spojenců. V neděli vystoupil na bohoslužbě vedené moskevským patriarchou Kirillem. Během projevu přiznal, že ruské plány na ovládnutí Ukrajiny byly odlišné.

"Nepostupujeme tak rychle, jak bychom si přáli," pronesl Zolotov podle agentury Reuters. Z pomalejšího postupu ruských vojsk obvinil ukrajinské "nacionalisty", kteří se podle něj ukrývají v bojích mezi civilním obyvatelstvem. Podobná obvinění ruští představitelé vznášejí opakovaně.

Související obsah

​I přes počáteční problémy je přesvědčen, že slavit nakonec bude právě Rusko. "K cíli směřujeme krok za krokem a vítězství bude naše," oznámil šéf Národní gardy Ruské federace, který se zodpovídá přímo prezidentovi a jehož jednotky jsou nasazeny i na Ukrajině.

Prohlášení Zolotova odporují tomu, co říkal ruský ministr obrany Sergej Šojgu v pátek na zasedání bezpečnostní rady státu. Putinovi měl tvrdit, že ohledně ruské ofenzivy "jde vše podle plánu".

Západní země již několik dní upozorňují, že ruská invaze na Ukrajinu neodpovídá původním představám Kremlu, který podcenil sílu ukrajinského odporu a odhodlanost západních spojenců zavést vůči Rusku přísné sankce.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz