Zahraničí

Rusko omezuje sociální sítě. Tamní influenceři kvůli tomu přijdou o miliony

Rusko na žádost státního cenzurního úřadu od pondělí vypnulo sociální síť Instagram. Důvodem jsou prý nenávistné projevy proti Rusům na internetu. Zablokování sociální sítě se dotkne zejména blogerů, influencerů a drobných podnikatelů, kteří jejím prostřednictvím propagují své služby. Ti kvůli tomu přijdou o příjmy v řádech milionů korun.

Ruská cenzura blokuje stále více sociálních sítí. Důvodem jsou podle ruských představitelů nenávistné projevy proti Rusům na internetu. Takové zablokování sociálních sítích bude mít ale negativní finanční dopady.

Video hroutící se ruské influencerky obletělo svět. Ona i další tisíce ruských blogerů přišly ze dne na den o svůj hlavní zdroj příjmů. "Myslíte si, že být instagramová blogerka je pro mě jen zdroj příjmů. Ale mýlíte se, pro mě je to smysl života, má duše, něco, s čím se budím a usínám. Už zas*aných pět let v kuse," popsala ruská blogerka.

Kromě platformy Instagram přestala v Rusku fungovat většina sociálních sítí. Lidé už se tak nedostanou například na Facebook, YouTube, Twitter a své služby omezil také TikTok.

Související obsah

​"Ruská vláda se tím snaží odstřihnout své občany od informací. Chce jim zabránit v tom, aby měli přístup k tomu, co se doopravdy děje, a měli nezávislý zdroj informací. Smyslem toho všeho je zavřít všechny do informační kostky a držet je pod tou svou linkou," řekl český rapper Johny Machette.

Pro influencery to znamená ztrátu příjmů v řádech milionů korun. Například zpěvačka Olga Buzová nemůže sledovat svůj účet, na kterém má přes 23 milionů sledujících. Taková situace by pro známé osobnosti sociálních sítí mohla být fatální.

"Často neumí nic jiného než nahrávat videa a příspěvky na sociální sítě, takže to bude opravdu těžký střet s realitou. Mnozí influenceři mají úvěry na bydlení, na to, aby si koupili luxusní zboží, se kterým se pak prezentují, a nyní nebudou mít z čeho splácet," uvedl ekonom Štěpán Křeček.

Související obsah

​Po zablokování největších sociálních sítí nemají velké platformy. Pro nadnárodní firmy tak nemají takovou hodnotu, jako mají právě na Facebooku a Instagramu.

"Samozřejmě v kontrastu s těmi hrůzami, které se na Ukrajině dějí, by bylo asi trochu pošetilé tady plakat, že ruské influencerky přicházejí o svůj denní chleba. Ony si budou muset tu svou cílovku převést na sítě jako VKontaktě nebo ty další, které v Rusku dál fungují," popsal influencer Filip Čermák.

Omezením sociálních sítí ruské firmy navíc přišly o významnou inzertní plochu.

luk,TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz