Zajímavosti

Z kluka na motorce hrdinou Šumavy. Novou minisérii natočí režisér Ondříček

Adaptace románového bestselleru Návrat Krále Šumavy sleduje příběh nepolapitelného převaděče ze šumavského pohraničí. V třídílné minisérii si jej zahraje Oskar Hes. Snímek bude režírovat úspěšný David Ondříček. Premiéra na Voyo je předběžně naplánovaná na letošní podzim.

"Nejsem žádný Král Šumavy, ale Pepík Hasilů ze Zábrdí," řekl v jednom z mála porevolučních rozhovorů sám převaděč Josef Hasil. K jeho mládí se do roku 1948 vrací nová minisérie Král Šumavy režiséra Davida Ondříčka. Ondříček nedávno ke svým čtyřem Českým lvům za předchozí projekty získal dalších osm Českých lvů za svůj poslední film Zátopek.

Příběh bude vyprávět o tehdy obyčejném klukovi ze šumavské vesničky, který pracuje u sedláků, pase krávy a ve volných chvílích chytá s kamarády do rukou pstruhy v potocích. Pak se rozhodne zúročit svou výjimečnou znalost nepřehledné krajiny, jít naproti své touze po dobrodružství a stát se pohraničníkem.

Jeho mladické nadšení ale nemá mít dlouhého trvání. "Když jsem se dal ke sboru a šel k čáře, myslel jsem, že budu chytat nácky, werwolfy a podobnou verbež. Ne naše lidi, kteří chtějí ven," shrnul později sám Josef Hasil své začátky ve službě a okolnosti, které jej brzy donutily přehodnotit, na které straně má stát.

Související obsah

​Jde o nadčasový příběh, který bude uvádět Voyo, o mládí, touze po lásce a svobodě. "Chci Krále Šumavy natočit jako strhující, dobrodružný thriller o klukovi, který by ze všeho nejraději jezdil po své milované Šumavě na motorce za holkama. Jenže doba, okolnosti, samotná STB a chlapcova svérázná povaha z něj udělají až mytického superhrdinu československého pohraničí," říká Ondříček.

"Josef byl kluk, který vyrůstal na Šumavě bez táty a se svými šesti sourozenci za druhé světové války. Když nastoupil k pohraniční službě, netušil, že jeho cesta povede z kuchyně před namířené hlavně jeho kamarádů," doplňuje ředitel vývoje TV Nova a kreativní producent minisérie Michal Reitler.

Předlohou nového zpracování osudu Hasila je kniha Návrat Krále Šumavy od autora Davida Jana Žáka, která vychází z Hasilových vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů. "Když jsem psal román, byl jsem v kontaktu téměř se všemi tehdy žijícími příbuznými pana Hasila. Nejvíc mi pomohl jeho syn Pepík Vávra," vzpomíná Žák.

Související obsah

​Příběh Josefa Hasila byl jako propagandistický nástroj tehdejší moci poprvé filmově zpracován režisérem Karlem Kachyňou v roce 1959 a do kin na něj tehdy zavítaly více než čtyři miliony diváků. "Když dávali Krále Šumavy před revolucí v televizi, bylo na ulicích vylidněno. Je až nepochopitelné, že tolik let po sametové revoluci stále není zfilmován opravdový příběh," uzavírá Ondříček.

V hlavní roli Josefa Hasila se objeví Oskar Hes. "V brzké době nás čekají čtené zkoušky a nemůžu se dočkat, až začneme tvořit a pracovat na postavě Hasila," doplňuje Hes. Josefova bratra si v sérii zahraje Jan Nedbal, Hasilovu snoubenku Marii ztvární Gabriela Heclová. Dále se objeví Kristýna Podzimková a Judit Bárdos.

Natáčet se bude od března do května letošního roku. Mimo jiné v reálných šumavských exteriérech. Přípravy minisérie budou probíhat v souladu s principy zeleného natáčení a udržitelné produkce, tedy s maximálním ohledem na životní prostředí.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz