Zahraničí

Fiala riskuje třetí světovou válku, zní z Bruselu. Cesta na Ukrajinu budí obavy

Cesta českého premiéra Petra Fialy (ODS), předsedy polské vlády Mateusze Morawieckého a slovinského premiéra Janeze Janši do Kyjeva nevyvolala jen obdivné reakce, ale i strach a kritiku. Někteří evropští diplomaté se dokonce domnívají, že jejich návštěva Ukrajiny by se mohla stát rozbuškou třetí světové války.

Fiala, Morawiecki a Janša míří do Kyjeva vlakem, na tamější nádraží mají dorazit mezi 15. až 18. hodinou. Cestu jim sice posvětili šéf Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, v bruselských kuloárech ale údajně zní i tvrdá kritika.

Organizace prý není dotažená do detailu, a návštěva by se tak mohla zvrtnout, píše na twitteru novinář Dave Keating, obeznámený s postoji klíčových lidí unijních institucí. "Někteří představitelé EU jsou kvůli návštěvě rozzlobení, může podle nich zažehnout třetí světovou válku," uvedl.

"Údajně to nezkonzultovali s ostatními spojenci a cestu kupodivu oznámili ještě před tím, než vůbec sedli do vlaku," doplnil Keating. Von der Leyenová a Michel se o cestě dozvěděli už na pátečním summitu ve Versailles, k ostatním lídrům EU a NATO se však informace údajně dostala až v úterý.

Související obsah

​Trojice unijních premiérů má v plánu setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a Denysem Šmyhalem. Hlavním cílem je podle Fialy vyjádření jednoznačné podpory Evropské unie Ukrajině, její svobodě a nezávislosti.

"Zároveň budeme během návštěvy prezentovat široký balík podpory pro Ukrajinu a její občany. Mezinárodní společenství bylo o této návštěvě taktéž informováno mezinárodními organizacemi, mimo jiné OSN," vzkázal český předseda vlády.

Moskva už před třemi týdny uvedla jaderné zbraně do vysoké pohotovosti. Putin rovněž varoval Západ, aby se do konfliktu na Ukrajině nezapojoval. Za útok by Rusko automaticky považovalo třeba vyhlášení bezletové zóny, o niž opakovaně žádal Zelenskyj.

Fiala prosazuje co nejtvrdší sankce proti Rusku. Více v reportáži TV Nova:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz