Zahraničí

Návštěva premiérů na Ukrajině je velmi náročná. Nebudou tam jíst ani spát

Premiérova návštěva Ukrajiny musela být naplánovaná do posledních detailů během krátké chvíle. Na zajištění bezpečnosti se podílely desítky lidí. Podle expertů byla cesta komplikovaná i tím, že se nejednalo pouze o cestu českého premiéra, ale i politiků ze Slovinska a Polska.

Cesta do hlavního města Ukrajiny je v těchto dnech velmi nebezpečná, shodují se bezpečnostní experti. Přesto se český premiér Petr Fiala (ODS), slovinský premiér Janez Janša a polský premiér Mateusz Morawiecki rozhodli svou návštěvou podpořit Ukrajinu.

"Jedná o složitou operaci. Nevíte, kdo, kdy, co a komu rupne v hlavě a rozhodne se něco udělat. O to větší je to noční můra pro ty, kteří se na bezpečnosti budou podílet. Vrcholná část zajištění odpovědnosti samozřejmě leží i na ukrajinské straně," uvedl bezpečností expert Andor Šándor.

Související obsah

Jak asi bude vypadat ochrana premiérů, přiblížil další bezpečnostní expert Milan Mikulecký. "Opatření přímo v místě setkání a během té cesty bude spíš z ukrajinské strany. Může to být nějaký doprovod ze strany ukrajinských bezpečnostních složek, přičemž tu ochranu tří politiků bude zajišťovat jejich ochranná služba. To znamená, že ukrajinská role bude spíš v té druhé linii blízké ochrany," popsal expert.

Právě kvůli bezpečnostním opatřením úřad vlády nemohl říct, jakým způsobem se delegace do Kyjeva dostane, nebo jak dlouho v ostřelovaném městě zůstane. "Půjde v zásadě o to, že je na nádraží, tam to bude muset být dobře prohlídnuto, naloží do pancéřovaných aut a rychle je převezou na místo setkání. Nebudou tam spát a nebudou tam ani jíst," dodal Šándor.

Související obsah

Pokud se jedná o státní hlídanou osobu, musí být nasazeno mnoho týmů, kteří na všem musí pracovat v předstihu. I malá chyba může znamenat velký problém. "Pokud by protivník tu informaci měl dopředu a věděl by jakékoliv podrobnosti, tak by se ji snažit všemi prostředky zmařit, nebo zneužít propagandisticky ve svůj prospěch," uzavřel Mikulecký.

Podobné utajené akce do válečných zón podnikali politici i v minulosti. Například v roce 1999 prezident Václav Havel jako první prezident země ze Severoatlantické aliance navštívil Kosovo. V roce 2010 zase tehdejší americký prezident Barack Obama odjel do Afghánistánu, aby osobně poděkoval americkým vojákům.

luk,TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz