Domácí

Fiala: Ukrajina potřebuje další pomoc. Sankce fungují, je třeba pokračovat

Premiér Petr Fiala (ODS) se krátce po 13. hodině vrátil do Česka. Spolu s polským protějškem Mateuszem Morawieckým a předsedou slovinské vlády Janezem Janšou v úterý navštívil válkou zmítanou Ukrajinu. Jednali tam s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a premiérem Denysem Šmyhalem. Na tiskové konferenci po příletu Fiala prohlásil, že Ukrajina potřebuje další pomoc od Západu. Sankce podle něj fungují a je nutné v nich pokračovat.

Fiala prohlásil, že Západ musí Ukrajinu nadále podporovat. "Dostali jsme určité inspirace pro vylepšení nebo prohloubení sankcí, které nepochybně fungují, ale které mohou být ještě posílené a fungovat ještě lépe," řekl český premiér na tiskové konferenci.

Všechny návrhy projedná příští týden Evropská rada, na jejíž schůzi naváže summit Severoatlantické aliance s účastí amerického prezidenta Joea Bidena.

Trojice evropských lídrů se hned po příjezdu vlakem z Kyjeva do Polska spojila s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem. Předala mu informace o výsledcích jednání s ukrajinským prezidentem Zelenským a premiérem Šmyhalem. "Probrali jsme s ním kroky, které by se mohly realizovat už v těchto dnech, aniž bychom museli čekat na jednání Evropské rady," pokračoval Fiala.

Související obsah

"Naše cesta měla symbolický dopad, ale i konkrétní dopady. Diskutovali jsme čtyři základní okruhy. Kromě otázky sankcí, jejich účinnosti a dalších kroků jsme mluvili o humanitární a vojenské pomoci a možnosti dalších diplomatických kroků a diplomatického řešení celé té situace," uvedl předseda vlády.

Fiala, Morawiecki a Janša chtějí iniciovat poskytování azylu ruským vojákům, kteří se rozhodli na Ukrajině nebojovat a dezertovat. "Mohly by to dělat státy NATO i naši další spojenci," řekl Fiala. 

Celou tiskovou konferenci premiéra Petra Fialy sledujte ZDE: 

"Musím zopakovat to, co jsem říkal v Kyjevě. Jsme si všichni vědomi toho, co Ukrajinci prožívají a že bojují za svobodu, ale musíme vědět a uvědomit si, že také bojují za nás, naši nezávislost, naši svobodu. My je musíme v tom boji podpořit. Proto jsme tam jeli osobně. Jeli jsme tam proto, abychom jim dali najevo, že nejsou sami. Abychom jim konkrétním činem ukázali, že stojíme s nimi a jsme si vědomi, co pro nás v tuto chvíli dělají," zdůraznil.

Související obsah

​Fiala nechtěl zabíhat do detailů cesty na Ukrajinu. "Podrobnosti by mohly být zneužity. Celé to jednání probíhalo v prostorách, které nabízely alespoň nějaké zabezpečení, ale určitě ne na úrovni běžných diplomatických schůzek," popsal. "Byl jsem překvapen i jejich racionalitou, strategickým uvažováním, způsobem, jakým Zelenskyj a Šmyhal vedou Ukrajinu," doplnil.

Předseda vlády podle svých slov příliš nezvažoval, jestli do Kyjeva pojede, anebo ne. "Člověk má dělat věci, kterým věří a které jsou správné. Tohle nezanalyzujete. Tohle byla věc, která nám připadala správná, a tak jsme ji udělali," uzavřel.

Fiala ve vlaku cestoval v neprůstřelné vestě a helmě, vyfotil ho mluvčí vlády Václav Smolka.

Podívejte se na projev premiéra Fialy v Kyjevě:

​Na cestu premiérů do Kyjeva reaguje celé Česko, ale i zahraničí:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz