Napřímo

Rusku se plní jeho nejčernější noční můra, tvrdí velvyslanec Landovský

Premiéři Česka, Polska a Slovinska v úterý navštívili ukrajinského prezidenta v Kyjevě. Podle poslance Žáčka toto gesto vyrovnává všechny protiruské sankce. Velvyslanec Landovský si myslí, že Rusku se naplňuje jeho největší noční můra.

"Utajení muselo být maximální. Premiér si s sebou vzal dva poradce ze svého týmu a myslím, že to tak bylo správné. Cestu jsem podporoval. Není náhodou, že jsou to premiéři z postkomunistických zemí, kteří mají blízko k ruskému imperialismu. Toto gesto se rovná všem sankcím proti Rusku," říká předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS).

Z Bruselu ale místy zaznívala i kritika této cesty s tím, že gesto mohlo vyvolat i třetí světovou válku. "Myslím, že to je úplně mimo. To říkají lidé, kteří si vyčítají, že nemají takové premiéry, kteří by toto udělali," míní poslanec Žáček. 

"Ukrajina potřebuje nejen materiální pomoc, ale i nějakou vzpruhu. A odvážný krok tří premiérů středoevropských zemí je přesně tím, co se má dnes dělat. Jestli s tím někdo má problém, připomenu, že Česko je suverénní země a český premiér se nemusí nikoho ptát, jestli pojede navštívit prezidenta Ukrajiny v této těžké době," nastiňuje velvyslanec Česka při NATO Jakub Landovský.

Související obsah

​Západ podle něj podcenil některé vykřičníky, které ho mohly varovat. "Například to, jak se Putinovi podařilo obsadit Krym a vyvolat válku na východní Ukrajině. Z toho se musí pro Západ vyvodit odpovědnost a nečeká to jen Českou republiku," tvrdí Žáček.

"Připadá mi, že Putin je zvíře v koutě a že hledá možnosti, jak se z koutu dostat a ukázat svoji sílu. Součástí toho je verbálně ohrožovat. A podívejte se, jak to na tu populaci, která je u nás chráněná deštníkem NATO, působí. Čili on chce ovlivnit nás a zároveň vysílá pro občany ruské populace signál, že se nebojí," myslí si předseda bezpečnostního výboru.

Související obsah

​"Západ je schopný v dlouhodobém konfliktu prokázat své výhody, jako je podpora společnosti, politická jednota, schopnost inovativně vyzbrojovat, a nakonec totalitní režimy porazit v dlouhodobém konfliktu. Rusko by mělo vědět, že se v tuto chvíli naplňuje jeho nejčernější noční můra. Západ je jednotný, NATO funguje na plný výkon a všichni podporujeme Ukrajinu," uzavírá Landovský.

Na reportáž z Televizních novin se podívejte ZDE:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

FBI překazila vraždu bývalého prezidenta Bushe

Americká FBI zatkla Iráčana žijícího v Ohiu, který plánoval vraždu bývalého prezidenta George W. Bushe, za jehož vlády zahájily USA válku v Iráku. Muž, identifikovaný jako Shihab Ahmed Shihab, si mapoval Bushovu rezidenci v Dallasu a chtěl do Spojených států propašovat čtyři komplice. FBI ho odhalila díky informátorům.

Krátká zpráva

Severní Korea odpálila po odletu Bidena tři balistické rakety

Severokorejský režim odpálil nejméně tři balistické rakety, které dopadly do moře směrem k Japonsku. Stalo se tak jen pár hodin poté, co z návštěvy jihovýchodní Asie odletěl americký prezident Joe Biden. Ten se svým jihokorejským protějškem mimo jiné jednal o případném rozšíření vojenských cvičení k odstrašení severokorejských jaderných hrozeb. Cvičný odpal byl již 17. letošním testem raketových sil diktátora Kim Čong-una.

Píše se na Deník.cz