Zahraničí

Nečekaný zvrat. Lavrov letěl z Ruska tisíce kilometrů, před Čínou to otočil

Nečekaný zvrat. Lavrov letěl z Ruska tisíce kilometrů, před Čínou to otočil
Sergej Lavrov Zdroj: Profimedia

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v noci na čtvrtek odletěl do Pekingu, z neznámých důvodů se však letadlo ještě nad Sibiří otočilo a vrátilo do Moskvy, informoval německý Bild. Podle deníku není jasné, proč šéf diplomacie náhle změnil směr. Okamžitě se ale začaly řešit možné narušené vazby s Čínou.

Letadlo s Lavrovem na cestě do Pekingu v noci urazilo zhruba 2 800 kilometrů a poté náhle změnilo směr. Zpět na moskevské letiště Vnukovo se otočilo nad Novosibirskem. Co se za letu přihodilo, není jasné. Podle deníku Bild je možné, že čínští představitelé ruského šéfa diplomacie odmítli přijmout. Stejně tak je ve hře varianta, že svého ministra povolal zpět do Moskvy prezident Vladimir Putin.

Čína se v ukrajinské krizi doposud snažila vystupovat jako neutrální aktér. Odmítla odsoudit Rusko za invazi do země, ale zároveň ji aktivně nepodporovala. Před několika dny se objevila informace, že Moskva požádala Peking o finanční i vojenskou pomoc. To ale čínští představitelé označili za dezinformace.

Ruský prezident Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching minulý měsíc v Pekingu deklarovali rozsáhlé strategické partnerství zaměřené na boj proti vlivu Spojených států. I přes obavy USA se ale nyní objevují náznaky, že Čína začíná obracet a staví se více na stranu Ukrajiny. Dokazují to slova čínského velvyslance Fan Sien-žunga, který ve Lvově prohlásil, že Čína na Ukrajinu nikdy nezaútočí.

Související obsah

​"Pomůžeme, zejména ekonomicky. V této situaci se budeme chovat zodpovědně," prohlásil Sien-žung během setkání s Maksymem Kozyckým, šéfem oblastní vojenské správy ve Lvově. Ukrajinu nazval přátelskou zemí.

Nejde o první známku, že Čína postupně mění své postoje. V úterý se prostřednictvím amerického listu Washington Post čínský velvyslanec v USA distancoval od zpráv, že by Peking znal ruské plány týkající se napadení Ukrajiny.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz