Zahraničí

Čína se stále nerozhodla, jak se postaví k válce. Experti vysvětlují proč

S vyjednáváním příměří mezi Ruskem a Ukrajinou by mohla pomoci Čína, protože obě země jsou pro ni velkými obchodními partnery. Očekávalo se, že Čína ruskou ofenzivu podpoří, zatím se ale ke konfliktu staví zdrženlivě.

Spojenectví Číny a Ruska naznačuje i fakt, že útok na Ukrajinu začal jen pár dní poté, co v Pekingu skončily zimní olympijské hry. Podle expertů by Rusko do války s Ukrajinou bez jistoty dobrého vztahu s Čínou zřejmě nešlo. Velké podpory ze strany Číny se ale nedočkalo.

"Mezi zeměmi je stále silnější ekonomická provázanost. Z Ruska do Číny například vede nový plynovod, Čína na Sibiři zase ve velkém těží dřevo," uvedl ekonom Jan Mareš.

Související obsah

"Čína má také důležité obchodní partnery právě na Ukrajině, proto se vyslovuje často jaksi nestranně v rámci současné války, vyzývá spíše k uklidnění toho konfliktu," myslí si ekonom Lukáš Kovanda.

"Musí prakticky vyvažovat tři různé cíle. Ten první je udržet dobré vztahy s Ruskem, druhý je vyvarovat se nějakému přílišnému poškození vztahů se Západem a ten třetí je deklarovat respekt mezinárodnímu právu, teritoriální integritě a suverenitě Ukrajiny," řekl sinolog Filip Šebok.

Rusko a Čínu pojí také společný rival – Spojené státy. Právě Američany a NATO považuje Čína za hlavní viníky války na Ukrajině. "Vzdejme se neutrálnosti a zvolme stejný postoj jako zbytek světa. Pokud Čína nezareaguje, narazí na další omezení ze strany Spojených států a Západu," řekl poradce čínské vlády Hu Weie.

Související obsah

"Ten vztah na politické úrovni mezi Čínou a Ruskem rozhodně není partnerský, i když se tak tváří. Čína si tady Ruska jednoznačně nepříliš váží, už jenom proto, že Číňané jsou úplně někde jinde z hlediska strategie ekonomického rozvoje než Rusové," popsal vztah dvou zemí sinolog Martin Kříž.

Peking se také obává stejných sankcí, jaké svět uvalil na Rusko. Válku na Ukrajině ale neodsoudil a odmítá ji označovat za invazi.

jal, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz