Zahraničí

Green Deal je pořád aktuální. Může Unii pomoci se zbavit závislosti na Rusku

Green Deal rozhodně není mrtvý, takový názor zastává česká ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL). Ani ve stínu války na Ukrajině debaty o něm neutichly. Zelená dohoda pro Evropu se ve velkém probírala i na Radě pro životní prostředí.

Válka na Ukrajině naplno ukázala, jak je Evropská unie závislá na ruském plynu, ropě i uhlí. Dobrou pomyslnou odvykací kůrou od této závislosti by podle ministryně Hubáčkové mohl být Green Deal. "Green Deal je ta příležitost, jak se vyrovnat s klimatickými změnami. Jenom ta cesta bude trošinku jiná a možná bude delší," řekla ministryně.

Česká republika je prý připravená i přes válku na Ukrajině své závazky splnit. A podobně jsou na tom i někteří naši sousedé, například Slovensko. "Myslím že všichni si uvědomujeme, že aktuální krize na Ukrajině a ruská agrese představuje klíčový element ve zvýšení našeho úsilí, jak dosáhnout uhlíkové neutrality," prohlásil slovenský ministr životního prostředí Machal Kiča.

Související obsah

​A téma Green Dealu je stále v kurzu i v Evropském parlamentu. I tam je vnímán hlavně jako nástroj pro rychlé zavření kohoutů na ruských plynovodech a ropovodech.

"Green Deal se stále v Evropské unii řeší. Ale v souvislosti napadení Ukrajiny ze strany Ruska se víc řeší jako důsledek toho, že evropské státy nechtějí být závislé na ruském plynu a na ruské ropě," vyjádřil se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Česká republika už podle Hubáčkové první kroky udělala, a to podporou fotovoltaických panelů a dalších obnovitelných zdrojů energie. Do budoucna by se podpora mohla týkat i tepelných čerpadel. Otázkou zůstává, jakou budoucnost bude mít v Evropské unii spalování uhlí. A odpověď se pokusí nalézt Evropská komise.

sam, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz