Domácí

Vztah Ukrajinců k Čechům se změnil, říká velvyslanec. Válka Putinovi zlomí vaz, věří

Premiér Petr Fiala (ODS) potřeboval velké odhodlání, aby vyrazil do Kyjeva. Situace v hlavním ukrajinském městě je stále velmi nebezpečná a není jasné, kdy přiletí nějaká raketa nebo bomba. Šlo však o velmi důležitý krok, což vnímají i sami Ukrajinci. Česko se nyní v zemi těší velké oblibě a patří mezi její nejbližší přátele. To vše v pátek zaznělo z úst ukrajinského velvyslance v ČR Jevhena Perebyjnise, který byl hostem TN LIVE.

Ukrajinci byli a jsou moc vděční za pomoc, které se jim ze strany České republiky dostává. Sdělil to ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis, jehož práce se od začátku války výrazně proměnila. Nyní musí být prakticky v nepřetržitém kontaktu s řadou českých, ukrajinských i jiných zahraničních institucí a jejich představitelů. Denně vyřizuje desítky telefonátů a snaží se vyjednat další podporu ukrajinskému lidu.

Usiluje zejména o to, aby západní země zajistily bezletovou zónu nad Ukrajinou. Pozemní jednotky statečně odolávají, ze vzduchu má ale Putinova armáda ničivou sílu. Terčem útoků se stávají civilní cíle, umírají nevinní lidé, a to i z řad dětí. "Přijmeme jakékoliv řešení, které nám umožní zastavit ruské letecké útoky na ukrajinská města," pronesl Perebyjnis v TN LIVE.

"Nežádáme, aby na naše území přišly armády zemí NATO, ale aby nám alespoň zajistily bezletovou zónu," pronesl s tím, že významně by pomohl i letecký humanitární most do obléhaných měst, jako je Mariupol. "Doufám, že Rusko na letadla, která budou dopravovat humanitární pomoc, nezaútočí," dodal velvyslanec.

Příliš mnoho jiných možností, jak ještě bojovat proti Rusku, podle něj není. Putin ignoruje i rozhodnutí mezinárodního soudu OSN zastavit válku. Přesto velvyslanec věří, že bude ruský prezident poražen. "Válka proti Ukrajině bude pro Putina tou největší chybou. Následkem bude katastrofa pro Rusko jako stát, o tom nemám žádné pochyby," pronesl Perebyjnis.

Rusko podle něj bude nucené znovu budovat svůj stát a doufá, že na základech demokratické společnosti. Do té doby se bude Ukrajina bránit v čele s prezidentem, kterého nyní nejen Ukrajinci považují za hrdinu. "Příkladů takového odhodlání států v historii tolik nemáme," nešetřil chválou velvyslanec, který přiznal, že síla Zelenského jeho samotného překvapila.

Související obsah

Pohled na Čechy se změnil

Česko se během invaze na Ukrajinu podle Perebyjnise stalo jedním z lídrů mezi zeměmi, které Ukrajině dokázaly pomoct. "Moc si toho vážíme," řekl s tím, že i Ukrajinci vnímají Česko jako jednoho ze svých nejbližších přátel. Výrazně se o to podle něj zasadil i premiér Petr Fiala, který se vydal do nebezpečné oblasti Kyjeva. "Poděkoval jsem premiérovi. Je to statečný čin opravdového státníka, opravdového lídra... Potřeboval velké odhodlání. Situace v Kyjevě je velmi nebezpečná. Nevíme, kdy přiletí nějaká raketa nebo bomba," řekl.

Ukrajina prý udělala všechno pro to, aby zajistila bezpečnost zástupců všech tří zemí, kteří se na Ukrajinu vydali. Vyloučit všechna rizika se ale nedalo. "Byl to důležitý a nejen symbolický krok. Doufám, že tento statečný příklad premiérů budou následovat i další," uvedl velvyslanec. Jak dodal, když se na území Ukrajiny nachází vrcholní představitelé z jiných zemí, tak i "Rusko musí zmírnit ostřelování, aby nespustilo konflikt, na které není připraveno".

Česká republika se dnes u Ukrajinců těší velké oblibě. Uprchlíci, kteří se nacházejí v Česku, však podle velvyslance občas čelí nepříjemným výčitkám. "Stydí se, že Češi musí něco obětovat, aby Ukrajincům pomohli," vysvětlil Perebyjnis. Zároveň zadoufal, že Češi takto pomoc Ukrajincům nevnímají.

Ukrajina podle něj nyní potřebuje kromě zbraní hlavně pohonné hmoty pro armádu i záchranné služby, protože dodávky jsou velmi omezené. Dále pak léky a potraviny. Některá města jsou obklíčená a nutně potřebují nějaké humanitární náklady, i když je obtížné cokoliv do těchto míst dostat. "Potraviny se stávají velmi důležitou položkou," upozornil velvyslanec s tím, že o další humanitární pomoci bude příští týden jednat se zástupci české vlády.

Na celý rozhovor s ukrajinským velvyslancem v ČR Jevhenem Perebyjnisem se podívejte ZDE: 

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz