Zahraničí

Trojice ruských kosmonautů dorazila na ISS. Měli na sobě kombinézy v barvách Ukrajiny

Tři ruští kosmonauti dorazili na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) v kombinézách v barvách Ukrajiny. Připojili se k posádce Američanů, Rusů a jednoho Němce. Každá posádka si vybrala své kombinézy, ruská svou volbu zdůvodnila přebytkem žluté látky, píše zpravodajský web The Guardian.

Ruské kosmonauty Olega Artěmjeva, Denise Matvejeva a Sergeje Korsakova dopravila v pátek na Mezinárodní vesmírnou stanici kosmická loď Sojuz MS-21. Vzlet proběhl na ruském kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu. 

S ostatními kolegy na Mezinárodní stanici se jim podařilo spojit po třech hodinách od vzletu. Setkání a vítání s nimi zachytili kosmonauté na video, které později obletělo sociální sítě. Rusové na něm totiž mají žluté kombinézy s modrými symboly. Lidem připomínají barvy ukrajinské vlajky, kterou od začátku ruské invaze na Ukrajinu lidé využívají k vyjádření solidarity se zemí.

Související obsah

​Kosmonauté svůj oděv ale vysvětlují úplně jinak, s Ukrajinou podle jejich výpovědi nesouvisí. "Měli jsme velké množství žlutého materiálu a museli jsme ho použít, proto jsme si vybrali zrovna tuto barvu," cituje kosmonauta Olega Artěmjeva The Guardian.

Muži byli první nově příchozí od začátku války na Ukrajině. Invaze měla za následek zrušení startů kosmických lodí a porušení smluv. Šéf firmy Roskosmos Dmitrij Rogozin varoval, že USA budou muset použít "koště" k letu do vesmíru poté, co Rusko prohlásilo, že přestane americkým společnostem dodávat raketové motory. Existují obavy, že Rogozin ohrožuje desetiletí mírového partnerství mimo planetu, zejména na vesmírné stanici.

Část posádky Mezinárodní vesmírné stanice se zpátky na Zemi vrátí 30. března, v té budou například dva ruští kosmonauti a americký astronaut Mark Vande Hei, který v úterý překonal rekord v délce pobytu amerického astronauta ve vesmíru. Na palubě Mezinárodní vesmírné stanice totiž strávil už 340 dní.

Video z vítání kosmonautů na Mezinárodní vesmírné stanici:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz