Zahraničí

Jak se teď žije na druhé straně? Zboží dochází, Rusům se oči ale neotevřely

Z Ukrajiny přichází každý den množství svědectví, jedno děsivější než druhé. Podstatně méně je výpovědí o tom, jak se aktuálně žije na druhé straně barikády – v Rusku. Novinář spolupracující s Lidovými novinami Jiří Just žije dlouhodobě v Moskvě a v rozhovoru pro TV Nova prozradil, že většině Rusů se oči stále neotevřely a věří například tomu, že Ukrajině Putinův režim pomáhá zbavit se nacistů. Mezitím prohlubující se ekonomická krize se začíná projevovat v obchodech, kde je už nyní některého zboží nedostatek.

Obrovské investice do válečného konfliktu a tvrdé sankce se už začínají projevovat na běžném životě ruské populace. Podle Jiřího Justa je i v obchodech v Moskvě některé zboží už nedostatkové. "Zašel jsem do obchůdku naproti mému domu a byl tam nedostatek cukru, soli, dámských vložek, byl problém s toaletním papírem. Ceny se výrazně zvedly," prozradil.

Lidé se snaží nakupovat do zásoby, protože očekávají další výrazné zdražování, a mnozí z nich s obavami hledí do budoucna. "Když hovořím s obyčejnými Rusy, je zřejmé, že si uvědomují, že úroveň, kterou měli před třemi týdny, je pryč," uvedl novinář.

Související obsah

​Největší ekonomické problémy ale podle něj Rusko teprve čekají. Odchod velkých mezinárodních společností znamená totiž například i to, že Rusové budou mít potíže s těžbou ropy a zemního plynu. "Rusové se tomu zatím smějí, ale ty problémy přijdou," konstatoval Jiří.

Propaganda funguje jako dobře namazaný stroj

Přes všechny problémy, kterým nyní Rusové čelí a čelit ještě budou, se Jiří Just nedomnívá, že by situace dospěla k občanské válce a svržení Vladimira Putina. "Propaganda jim bude sdělovat, že za vše může zlý Západ a že ruský režim jim bude pomáhat. Průzkumy ukazují, že Rusové jsou schopni jít do ulic z ekonomických důvodů, takže to nelze zcela vyloučit, ale nevsadil bych si na to, že Putina svrhne hladový dav," sdělil novinář.

Ruská propaganda podle něj funguje jako dobře namazaný stroj. "Obávám se, že většina Rusů, hovoří se o 70 až 80 %, podporuje Putinovu agresi vůči Ukrajině. Příběh o tom, že jde o zvláštní operaci, je napsaný dobře. Nehovoří se o ruských ztrátách. Válka je podávána jako denacifikace Ukrajiny a na to Rusové dobře slyší. Rusové se považují za osvoboditele od nacismu," vysvětluje.

Související obsah

​Odstřižení od globálních sociálních sítí Putinově propagandě ještě více nahrává. Ruský národ se ocitá i v informační izolaci, jedná se o jakousi virtuální železnou oponu.

Ani odvážná gesta některých Rusů se nemohou měřit s obrovským dosahem státní propagandy. Modelovým příkladem je například akce novinářky Mariny Ovsjannikovové, bývalé pracovnici ruského Prvního kanálu, která vysílání zpráv narušila s transparentem v rukách hlásajícím, ať lidé nevěří propagandě. Informovali jsme o tom v článku ZDE.

"Tato akce Rusům rozhodně oči neotevřela, Ovsjannikovová se nestala svědomím národa," řekl Jiří a dodal, že mnoho Rusů její vystoupení ani nevidělo. "Pouze ti, kteří to sledovali v přímém přenosu na Dálném východě. Jak to postupovalo směrem na západ (Rusko má 11 časových pásem, pozn. red.), tak už to bylo vystřiženo a teď zpětně už ten záznam nenajdou," vysvětlil novinář. Video, které uniklo, se podle něj šíří hlavně mezi opozičně naladěnými lidmi.

Ekonom Štěpán Křeček o sankcích proti Rusku:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz